Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Скалъпена история": Асен Василев обясни познава ли се с баща и син Димитрови

26 април 2024, 22:30 часа • 3952 прочитания

"Не познавам баща и син Димитрови. Днес излезе снимка с президента с тези хора. Те са ходили да се снимат с всички в предизборната кампания. Не са влизали при мен в кабинета, това каза и служебната финансова министърка, тя е проверила". Това коментира в "Панорама" по БНТ съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев за това дали познава баща и син Марин и Стефан Димитрови, които бяха арестувани заедно с шефката на Агенция "Митници" Петя Банкова по обвинение за участие в престъпна група, занимаваща се с контрабанда.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: "Министерството не е хан": Асен Василев отрече да се е срещал с обвинените в контрабанда

"Спомняте ли си, когато влязоха в президентството? Някой осъдиха ли? Не. Същата скалъпена история", коментира Василев. "Отстраняването на г-н Желязков не е с оглед на неговата личност, а действия. Специално, ако погледнем епизода за НЗОК фактите са много ясни. Преди да се гласува оставката му, бе заведено с документ, че той я оттегля. Сезиран е конституционният съд, това нещо със сигурност ще падне. Ще бъде върнат този човек на работа след 6-7 месеца, когато съдът се произнесе. Тук е въпросът защо председателят допусна това решение, аз умишлено поисках почивка, за да може той да се запознае с документа", обясни той.

"Обществото е разделено на три големи групи"

В момента обществото е разделено на три големи групи и това не е от сега, още от 2020 г. е. "Продължаваме промяната" още я нямаше като партия. Ние просто станахме изразители в един момент на една от тези групи", отбеляза Асен Василев.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Едната група са хора, които харесват развитие на България по модела на Латинска Америка - голяма част от парите отиват в малко на брой хора, увеличава се неравенството, вървим към Европа с бавни темпове. При този модел има 1 млн.емигранти за 10 години управление на ГЕРБ и 1 млн. хора под линията на бедност. Втората група, на която от ПП са изразител, иска европейско развитие.

"Европейското развитие е всъщност да се намалят неравенствата, което се случи - от 2020 досега падна с 3 пункта коефициента на неравенството, три пъти по-бързо настигаме европейските доходи и Европа по БВП на глава от населението през покупателна способност. Парите се разпределят много по-широко", категоричен беше Василев.

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Третата група също иска промяна на стария модел, но иска да ни бутне в посока Москва, Пекин, Орбан, иска евразийски модел на развитие, коментира той. "Тези три групи са с еднаква тежест в обществото и е много лесно да се стигне до блокаж", смята Василев. "Много е трудно някоя от тези групи да подкара държавата или към Европа, или към Москва, или обратно към този латиноамерикански модел", отбеляза Василев.

За отстраняването на Росен Желязков

"Свалянето на председателя на парламента не е и не трябва да е политически акт", каза той. Василев обясни, че не мисли, че ГЕРБ са го спасили като не са позволили днес в пленарната зала да влезе докладът за агенция "Митници", в който името му се споменава. Напомни, че в зала не са влезли и други доклади като този от комисията за Нотариуса.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Асен Василев не е получавал призовка за разпит (ВИДЕО)

Василев отчете като резултати на партията, че пенсията се е вдигнала, както и минималната заплата. Запитан не помпа ли това инфлацията, Василев отвърна: "Не, и се видя, че това е лъжа. Пари има и те могат да стигнат до хората. И това е разликата в модела, който се прилага".

Още: Докладът на временната комисия за "Митниците" отива в прокуратурата

"Трябва да се направи истинска реформа в службите, реформа в Съдебната система. В момента в който разговорът стигна до там, ни се каза - може да имаме споразумение, после, че не искат дати, а накрая, че може да се направи ротация, но да няма споразумение. В един момент г-н Борисов избра г-н Пеевски пред г-жа Габриел и блокира реформите", заяви Василев.

Защо се разпадна сглобката?

"Всъщност преговорите се пречупиха, когато отстъпихме всичко, а ПП-ДБ казаха - не, искаме и в МВР да определим кой е. Регулаторите и съдебната система бяха уговорени и подписани едностранно от г-жа Габриел", коментира ексшефът на НС Росен Желязков. "Без дати", включи се Василев. "Защото вие искахте да се случи до 30 април", върна Желязков. "Не, 20 юни", настоя Василев. "Това са невъзможни дати", коментира Желязков. "Видяхте ли ни предложението за службите - МС предлага с г-жа Габриел начело, как с нашите депутати ще определим шефовете на службите?", попита пък Василев.

Още: Има ли връзка Бойко Рашков с обвинените за контрабанда?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес