"Целият медиен сектор не само в България, но и в европейски план, преживява трудни мигове, които като че ли не са спирали още от Covid-кризата насам, след това избухна войната и свързаната с нея икономическа криза. Със сигурност имаше сериозно забавяне на икономиката, което неминуемо се отразява и на обществените, и на търговските медии".
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Това заяви генералният директор на БНР Милен Митев. По думите му когато финансите не достигат, винаги съществува рискът да започнеш да продаваш независимостта и свободата си. Финансирането при обществените медии създава възможност да има щит между журналистите и администраторите в държавата, които определят финансирането, отбеляза той. И добави, че задачата на ръководството е да създаде тази преграда, за да се осигури възможност на журналистите да работят свободно и комфортно.
Още: БНР се защити пред СЕМ: Интервюто с Митрофанова е спряно не заради нея, нито заради Волгин
Милен Митев отчете като успех увеличените заплати през 2023 г. Дълги години възнагражденията в БНР не бяха променяни или бяха променяни само като част от общо увеличение в администрацията, припомни той. По думите му в последните 10 години непрекъснато изоставаме в заплащането, което ни прави неконкурентни на пазара на труда и което води след себе си множество рискове.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Има надежда промените в Закона за радиото и телевизията да станат факт, отбеляза също Митев. Според него механизмът на финансиране, заложен в законопроекта, би бил стъпка в правилната посока по отношение на БНР и БНТ. "Това колко е работещ един закон, зависи от начина, по който се прилага", уточни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Забранени събеседници няма и не трябва да има, категоричен бе генералният директор на БНР.
"Когато се води интервю с една страна, участник във военен конфликт и то страна, която е започнала конфликта, има неща, които няма как да не бъдат зададени като въпроси", смята той.
Още: Директорът на БНР: Откакто съм на този пост, нямам случай на намеса
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Още: ГЕРБ и "Демократична България" подготвят споразумение за съвместно управление
"Колегите се стремят да има редакторска намеса само в по-крайни случаи. Това не означава, че няма следене за спазване на правила и редакционни стандарти", обясни още Милен Митев и отново заяви подкрепа за взетото решение от Програмния съвет на Радиото да не допусне излъчването на интервюто с руския посланик Елеонора Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно". Той заяви, че няма сигнали за оказан натиск върху когото и да било от ръководителите в Радиото да вземе едно или друго решение. Според него ситуацията обаче е показала, че има какво да се подобри в начина на работа.