Шефът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев е дал подробни обяснения на президента Румен Радев за това защо не може да стане следващия служебен премиер на страната.
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Това се разбра от думите на гуверньора на централната банка след края на срещата му с държавния глава във връзка с консултациите, които Радев провежда с потенциалните бъдещи служебни премиери. В рамките на деня се състояха и срещите с председателя на Народното събрание Росен Желязков и шефа на Сметната палата Димитър Главчев. И двамата запазиха мълчание след края на разговорите.
"Имахме продуктивен разговор, решението ще бъде на президента. Аз му изложих моята позиция, а тя е, че не е добра идея да се въвлича БНБ в политическия процес - най-малкото по две групи от причини. Първата са чисто съдържателни - това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълъг период от време", каза той. Според него след 2015 г. е постигната здравословна дистанция между банката и политическия процес и сили.
По думите му има и редица правни причини. "Има колизия с националното законодателство, която е очевидна, но това, за което малко се говори е, че колизия с европейското законодателство. Управителят на централната банка и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функционирането на ЕС, протоколите към него, устава на Европейската централна банка, устава на европейската система на централни банки. Те са много експлицитни в това отношение, че не могат да се съвместяват тези длъжности", обясни Димитър Радев.
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Още: Пеевски крепи кабинета "Желязков" и при вота на недоверие. Кой как гласува? (ВИДЕО)
Още: Горица Грънчарова-Кожарева ли е следващият служебен премиер на България? (СНИМКИ)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той подчерта, че като член на генералния съвет на Европейската централна банка, Етичният кодекс там изрично посочва, че управителят трябва да избягва каквото и да е участие в политическия процес и също така да прави опити да взема публични позиции извън тази на управител.
Димитър Радев обясни, че това до голяма степен се отнася и за неговите заместници. "С идеята да решим конюнктурен проблем ще създадем дългосрочни проблеми и това не е редно да се допуска", добави Радев.
Припомняме, че след приетите промени в Конституцията вече президентът може да избере за служебен премиер само някой измежду следните лица:
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
- Росен Желязков - председател на Народното събрание;
- Димитър Радев - управител на БНБ;
- Андрей Гюров - подуправител на БНБ - Управление "Емисионно"
- Петър Чобанов - подуправител на БНБ - Управление "Банково";
- Радослав Миленков - подуправител - Управление "Банков надзор";
- Димитър Главчев - председател на Сметната палата;
- Горица Кожарева - зам.-председател на Сметната палата;
- Тошко Тодоров - зам.-председател на Сметната палата;
- Диана Ковачева - омбудсман;
- Елена Чернева-Маркова - заместник-омбудсман.
Последните две възможности обаче на практика вече отпаднаха, тъй като Ковачева ще встъпи в длъжност като европейски съдия в ЕСПЧ, а Чернева-Маркова изненадващо подаде оставка от поста си.
Снимки: БГНЕС