Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СГС обясни на ДОСТ защо още не е регистрирана

08 юни 2016, 13:55 часа • 2105 прочитания

Единствено и само съдебният състав по делото е компетентен да извършва проверка за допустимост и редовност на документите за регистрация на партия ДОСТ, както и да предприема процесуални действия за разглеждане на делото в открито заседание. Председателят на Софийския градски съд няма и не може да има правомощия и контрол върху тази преценка. Това се казва в писмо на шефа на СГС Калоян Топалов до лидера на партия ДОСТ Лютви Местан.

Писмото е в отговор на молба на Местан, в която лидерът на ДОСТ се оплаква, че делото за регистрация на партията се бави неоснователно.

С разпореждане от 1 юни докладчикът по делото съдия Лилия Илиева е отправила няколко препоръки към устава на ДОСТ във връзка с регистрацията на партията и е поставила няколко въпроса, информира "Правен свят".

Така например съдийката смята, че думата "установяване" в израза "установяване на чувство на национално достойнство" трябва да бъде заменена с думата "утвърждаване" или с друга дума, защото думата "установяване" не означава "утвърждаване".

Съдът иска още от ръководството на ДОСТ да посочи "конкретно кои са реформаторските сили в българското общество", защото в документите на партията било записано, че това е обществена група, която се характеризира с желание за извършване на реформи. Според съдия Илиева обаче не става ясно "къде следва да бъде търсена тази група".

Освен това има и изискване към ДОСТ да уточнят "конкретните способи, с които ще се осигури независимостта на българските медии от олигархичните обръчи". Отправят се и препоръки към ДОСТ като например "да даде в устава пример за решителни и всеобхватни реформи в съдебната власт като условие за решително противодействие на задкулисието".

Ден след разпореждането, Лютви Местан депозира оплакването си в СГС. Председателят на съда Калоян Топалов разпоредил проверка, която показала, че делото не е насрочено за разглеждане, защото съдийката е преценила, че има "нередовности на заявлението, за отстраняването на които са постановени съответни разпореждания".

"Упражняването на контрол върху тази преценка е извън правомощията на административния ръководител и е несъвместимо с установените от Конституцията, Закона за съдебната власт, процесуалните закони и международните актове принципи за независимост, безпристрастност и решаване на делата въз основа на доказателствата, закона и по вътрешно убеждение на съдебния състав, на който са разпределени на случаен принцип", казва Топалов.

И разяснява, че контролът за законосъобразност по отношение на постановените съдебни актове, включително в производството по регистрация на политическа партия, се осъществява по реда на инстанционния контрол или "чрез самостоятелното им обжалване, ако такова е предвидено или чрез обжалване на съответния краен акт, ако става дума за процесуални действия по движение на делото, за които не е предвидено самостоятелно обжалване".

Преди дни лидерът на партията Лютви Местан обвини БСП, че се меси в работата на съда и поради това все още ДОСТ не е официално регистрирана, пише Topnovini.bg. Той помоли съдът за безпристрастност и да работи без забавяне.

ДОСТ подадоха документите си за регистрация преди повече от месец. Actualno.com припомня, че тогава лидерът на партията Лютви Местан заяви, че е сигурен, че формацията ще бъде регистрирана. Той обясни, че са внесени 9180 заявления за членство, а останалите необходими документи за официалната регистрация на ДОСТ са в общо 47 тома.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес