Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Сглобката" се разбърза - попълва парламентарната квота в КС през януари (ВИДЕО)

12 декември 2023, 16:33 часа • 3366 прочитания

Групите на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната - Демократична България" в Народното събрание се захванаха със смяната на двама съдии в Конституционния съд от парламентарната квота, чиито мандати са изтекли още през 2021 година.

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

С гласовете на трите партии беше открита процедурата за избор, като те показаха, че бързат с избора и си дадоха срок до 11-ти януари 2024 година за издигане на номинации.

По-рано днес нес народните представители от комисията по конституционни въпроси гласуваха проекта за правила, внесен от Христо Иванов, Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски, а по-късно като извънредна точка правилата влязоха и в дневния ред на парламента, Още: КС отказа на "Възраждане" и ИТН да тълкува как се изменя Конституция

Кратки сркокове

Първоначално те искаха номинациите за кандидати да се правят в 10-дневен срок от приемането на процедурата. В залата обаче, по предложение на ПП-ДБ, срокът беше удължен до 11 януари 2024 г. С останалите етапи от процедурата – внасяне на документи, проверка, изслушване – се очаква двамата избраници да бъдат одобрени до края на същия месец.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Предвижда се изборът да стане с обикновено мнозинство - да са подкрепени от повече от половината от присъстващите в пленарната зала депутати.

Дебатът

Бързането им срещна отпор от страна на опозицията. Водачът на БСП Корнелия Нинова обяви, че социалистите изобщо не са били предупредени, че днес конституционната комисия и пленарната зала ще се занимават с темата. Затова партията отказа да подкрепи приемането на правилата. Още: Конституционният съд отмени част от промените за машинното гласуване в Изборния кодекс

Петър Петров от "Възраждане" открои недостатъци на процедурата - липсва изискване кандидатите да разкрият участието си в неправителствени организации (НПО); не се позволява на представители на държавни институции и органи да предоставят становища и да задават въпроси при изслушването на претендентите; не се очаква от тях да споделят вижданията си по тълкувателната роля и практиката на Конституционния съд, и по произнасянето по исканията за установяване на противоконституционност на закони и други актове на парламента.

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пък възрази на забраната в правилата да се споделят факти от интимния живот на кандидатите. С колегите му съвсем сериозно твърдяха, че бъдещите членове на съда могат да станат жертва на сексуален шпионаж. Още: КС: Изборът на временен председател на Сметната палата е противоконституционен

Управляващите не приеха съображенията на опозицията и одобриха правилата със своите депутати.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес