"България продължава да навлиза в тежка политическа криза. Това не е просто криза в доверието на една отделна партия, а криза в доверието на целия политически елит, на доверие в българските държавни институции.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
Може да кажете, че ако все пак се сформира правителство на „Има Такъв Народ“, кризата ще бъде преодоляна. Струва ми се, че по-скоро не. Причината е в разминаването между очакванията на всички хора, които вярваха и се бореха за промяна и реалността, която става все по-очевидна.
Другата причина е не по-малко важна - изчерпване на търпението на нашите геополитически съюзници от корупцията в България и от общата политическа нестабилност, която е най-голяма сред всички членове в Европейския съюз. Нито Европа, нито САЩ могат да си позволят повече да подкрепят ситуацията, която се развива в България през последните няколко години. Санкциите по закона „Магнитски“ не са насочени просто срещу 5-6 човека, които са обвинявани в корупция. Ако внимателно вникнете в поредицата от изявления на американски официални лица - от сенатори до президента Байдън, ще разберете, че основните причини за санкциите са проникването на обвиняемите лица във върха на българската политика през последните 10-15 години", пише в свой анализ Александър Томов, преподавател и учредител на НГФ „ЗАЕДНО".
"Същото се отнася и за оценките на Европейския съюз. Все повече европейски политици, особено в Европейския парламент, констатират, че т.нар. „партии на статуквото“, техни лидери и депутати, пряко или косвено, са помагали на корупцията и на обвиненията по закона „Магнитски“. За ГЕРБ нещата са ясни. ГЕРБ наследи корупцията по високите етажи на властта и въпреки обещанията на Борисов не спряха тази корупция. Точно обратното. Доведоха я до абсурд и предизвикаха българското общество и международните ни партньори.
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
С падането на Борисов от власт завърши българският преход. Вече няма никаква възможност този преход да продължи. Или ще построим за няколко години нормална държавност и нормално общество, или ще понесем непознати по-рано удари и отвън, и отвътре. В момента сценарият, който може да доведе поне временно до стабилност е гласуването за ново правителство на партия „Има Такъв Народ“. Всичко останало може да има драматични последствия за икономиката на страната, доходите и цените на основни продукти. Компромиси са необходими и от страна на ИТН, и от т.нар. „партии на протеста“. Ако се стигне до трети парламентарни избори всички сегашни парламентарни ,включително ГЕРБ, ще претърпят допълнителни удари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Днес в цялата страна могат да се чуят ругатни едновременно към Слави Трифонов, Бойко Борисов и все повече към Христо Иванов и Мая Манолова. Разпиляването на силите на протеста и намаляване на неговата политическа сила концентрира повече власт в ръцете на Слави Трифонов. Разбира се, недостатъчна, за да се управлява стабилно. Но нека си спомнят Мая Манолова и Николай Хаджигенов кой еднолично спря протестите през октомври 2020 г. и кой се опита да ги „яхне“ без да може да направи това. И Манолова, и Христо Иванов, и даже Костадин Костадинов мислиха повече за собственото си лидерство , отколкото за това протестът да се обедини и да прерасне в мощна политическа сила от няколкото безспорни общи цели, които всички си поставихме. Това е причината основните протестни гласове да се насочат към Слави Трифонов ,който беше най-популярен и не участва в нито едно в провалените правителства през последните 20 години.
Оттук е изводът. Няма друг избор освен компромис, компромис и пак компромис. Това не означава,че няма и не трябва да има взискателност,контрол и ангажираност на новите министри със задължителните промени. Другото е криза. Не е връщане на Бойко Борисов на власт. Това няма как да стане вече. Но може да се стигне отново до протести, разпадане на основни партии и до крайно тежко безверие на българските граждани в собствената им държава. Така че, поемете отговорността си - господа нови, стари и още по-стари политици!"