Затварянето на въздушното пространство на България за руски самолети и поредния случай на изгонване на руски дипломати под измислен претекст несъмнено ще се отразят негативно на двустранните ни отношения. Това заяви руският посланик у нас Елеонора Митрофанова на видеобрифинг, излъчван на фейсбук страницата на посолството на Русия.
Заради внушения в медии и спиране на разпространението на руски канали, Митрофанова ще информира всяка седмица на брифинг по актуалните въпроси от международния дневен ред и двустранните отношения с България.
Припомняйки обявяването от МВнР на двама сътрудници на посолството на Русия за персона нон грата, Митрофанова заяви, че това действие не може да се разглежда по друг начин освен като стремеж на официална София да „налее малко масло в огъня” в разпалваната от Запада антируска истерия.
Тези действия няма да останат без отговор, изтъкна посланикът и припомни, че на 5 март Русия обяви България за неприятелска държава.
Не налагаме още ембарго за доставките на газ по „Северен поток” 1, но европейските политици активно ни подтикват към това, посочи посланик Митрофанова. Тя каза, че заявленията за отказ от руски нефт и нефтопродукти будят недоумение, след като цените днес са се покачили до над 130 долара за барел.
Освен това всички знаят, че доставките на нефт и нефтопродукти от Русия днес са най-конкурентоспособни за европейския пазар. Отказът от руски нефт ще доведе до тежки последици за световния и най-вече за европейския пазар. При това не е възможно бързо да се замени обемът на руски нефт за европейския пазар, това ще отнеме повече от една година, подчерта посланикът на Русия.
Митрофанова смята, че Руската федерация не планира да окупира територията на Украйна.
Русия взема всички възможни мерки, за да запази живота и сигурността на мирните жители, каза тя. Според нея, ударите се нанасят само по военни обекти (бел. ред. - още на третия ден от войната, ООН съобщи за най-малко 64 смъртни случая на цивилни, а оттогава данни, материали, снимки и видеа показват, че Русия изобщо не се съобразява с цивилните. Един от най-фрапиращите примери са жертвите, включително дете, на руската бомбардировка на педиатричната болница в Мариупол, но Москва твърди, че това било база на полк "Азов"). От началото на военната операция са унищожени 2911 обекта на украинската военна инфраструктура, включително 141 зенитни ракетни комплекса, 89 бойни самолета и 57 хеликоптера, близо 1000 танка и други бронирани машини. 90% от военните летища са ликвидирани, добави още Митрофанова. Украинските националисти пречат на хуманитарните коридори и използват мирни граждани като жив щит, заяви също така посланик Митрофанова във видео изявлението.
В същото време обаче се трупат свидетелства за военни престъпления, извършвани от руските сили в Украйна. Главният федерален прокурор на Германия Петер Франк вече обяви, че започва разследване по подозрения за такива, като нападения срещу жилищни райони, използване на касетъчни бомби и др.
Припомняме също, че само преди дни българският премиер Кирил Петков извика на разговор посланик Митрофанова като я призова да се придържа към общоприетите норми на дипломатическо общуване. Той изиска от нея да се отнася с нужното уважение и да не използва обидни квалификации към българските институции. Поводът бе официално съобщение на руското посолство в България, в което е използвано определението "евроатлантически подлоги" за съюзниците на САЩ. България е съюзник на САЩ в НАТО. Посланик Митрофанова поднесе извиненията си на българския премиер.
ВИЖТЕ СЪЩО: Путин изненадан, че в Украйна воюват руски срочнослужещи, назначи проверки