Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Радев подписа Римската декларация - за "Европа на различни скорости"

25 март 2017, 18:13 часа • 8135 прочитания

Като председател на Европейския съвет България ще продължи с още по-голяма енергия да бъде ангажирана с бъдещето на общия ни европейски проект. Ще работим в тясно сътрудничество с останалите държави членки и европейските институции и ще подкрепяме всяко усилие, което би ни позволило да подобрим нашия Съюз, запазвайки неговите достойни постижения. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Рим след тържественото отбелязване на 60-годишнината от подписването на Римските договори, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Президентът подписа декларацията по повод 60-тата годишнина, която няма юридическа стойност, но в която ясно е записано, че "ще действаме заедно, с различно темпо и интензивност, където е необходимо, движейки се в една посока, както сме правили досега, в съзвучие с Договорите за ЕС и оставяйки вратата отворена за тези, които искат да се присъединят по-късно." (четвърти абзац, предпоследно изречение от декларацията - ТУК).

На 10 март тази година, след проведения тогава Европейски съвет, Румен Радев обяви, че "няма как да има едно тяло на две скорости". Той добави, че е внесъл текст който да гарантира продължаване на кохезионната политика, защото въпросът за нея не се повдига, а след 2020 година кохезионната политика не съществува. "Нека не гледаме на ЕС като на дойна крава – трябва да се стремим с нашата вътрешна политика и нашите действия да сме достойни членове. Получаваме много от този Европейски съюз – за последните 10 години публичните инвестиции, получени от европейските фондове, са 40% от всички публични инвестиции", каза Радев. Друг е въпросът как разходваме тези инвестиции – трябва вътре в България да отворим много сериозен дебат, уточни държавният глава. Единството означава компромиси и мисля, че България прави страшно много компромиси, заяви тогава Радев.

В декларацията думата "кохезия" се споменава в точка 2 и точка 3. В точка две се посочва, че Европейският съюз работи за "пътища за растеж, кохезия, конкуретност", а в точка 3 - "Съюз, базиран на устойчив растеж, икономически и социален прогрес, както и на кохезия плюс сходство". За България обаче кохезионната политика е инструмент за икономическото и социално сближаване с останалите, по-напреднали страни-членки от ЕС. По този инструмент получаваме пари от структурните фондове на ЕС и се предвижда тези пари да намалеят драстично след 2020 година. В декларацията от Рим няма думичка по този въпрос.

ВИДЕО ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ПО ПОДПИСВАНЕ

Какво каза българският президент в Рим

Радев заяви, че приемането на Римската декларация е от ключово значение за развитието на започналите дискусии за бъдещето на ЕС през следващото десетилетие и отвъд този хоризонт.

"Декларацията потвърждава единството на Съюза и неговата неделимост. Тя отразява и общото ни разбиране, че ЕС се нуждае от по-голяма ефективност и заздравяване на връзката си с гражданите, особено в контекста на множеството безпрецедентно сложни вътрешни и външни предизвикателства през последните години", допълни президентът.

Той подчерта, че Римската декларация затвърждава решимостта на ЕС да се изправи през предизвикателствата на днешния ден, без да отстъпва от своите ценности, ангажименти и исторически постижения и без да поставя под съмнение своите основополагащи принципи.

В рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел на 9 и 10 март 2017 г. България издигна ясен глас в защита на единството на ЕС, на солидарността и кохезията като основни принципи на ЕС, припомни още държавният глава. „Позициите на страната ни срещнаха широко разбиране сред останалите държави членки и намериха отражение в текста на Римската декларация. Без тези принципи силна, просперираща и уважавана от целия свят Европа не е възможна. Без единството, солидарността и кохезията не можем да надградим историческите постижения на нашия Съюз”, подчерта Румен Радев.

"Римската декларация определя нов дневен ред на ЕС, който допълва и надгражда стратегическите ни приоритети и ще окаже влияние включително върху програмата и приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС", посочи още президентът.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес