Кирил Петков е премиер на България, а не куриер на Франция за Северна Македония. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти преди да вземе участие в официалната церемония по встъпване в длъжност на Илия Лингорски като член на Управителния съвет на Българската народна банка.
Според Радев, френското предложение за Северна Македония е стъпка в правилната посока, но остават въпроси, които трябва да бъдат изяснени - като вписването на българите в Северна Македония в конституцията на страната, ясни и измерими критерии за преустановяването на политиката по дебългаризация и кражба на историята. Сред другите въпроси остават опазването на българското културно-историческо наследство, реабилитацията на всички жертви и репресирани само заради това, че са се осмелили да се наричат българи, обясни държавният глава.
Той допълни, че очаква българското правителство да изясни тези въпроси, и да изиска ясни механизми и гаранции.
По думите му България е трябвало да изработи свое предложение за решаване на проблемите на Северна Македония, а не да внася чуждо и то „без да заяви позиция“.
Според президента е неприемливо и да се прехвърля цялата отговорност върху Народното събрание. „Не може министър-председателят да внася чуждо предложение без свое мнение. Той не е куриер, а премиер. Моята позиция е ясна от Консултативния съвет за национална сигурност, от моите обръщения към Народното събрание и българския народ. Предложенията на френското председателство са определено стъпка в правилната посока, но остават редица въпроси, които трябва да бъдат изяснени, преди да се вдигне ветото“, каза държавният глава.
Румен Радев коментира още, че вотът на недоверие е рутинна демократична парламентарна процедура, а борбата с корупцията и съдебната реформа са спрели. "Хората, с които водихме заедно борбата с корупцията и продължаваме да я водим - много от тях са извън парламента." - изтъкна той.
Още: Кирил Петков: Президентът трябва да се върне при народа, битката не е завършена