Ако Пакетът Мобилност I бъде приет в настоящия му вид българската страна е заявила готовност да заведе дело в Люксембург пред съда на ЕС. Това коментира днес министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков пред медии в Народното събрание. По думите му България търси съмишленици сред държавите членки на ЕС за воденето на дело в Европейския съд.
„Искът може да бъде заведен от България и да се присъединят към него другите държави от групата на единомислещите, като може той да бъде и колективен. При всяко положение и предметът, и основанието на иска, ще бъде внесен за одобрение от Министерския съвет“, уточни министър Росен Желязков. Той посочи, че на 8 юли е предвидено Пакетът Мобилност да бъде гласуван в пленарна зала в Европейския парламент. Ако бъде приет, очакванията са през месец август да бъде публикуван в официалния вестник на ЕС.
„По отношение връщането на превозното средство в текстовете е предвиден 18-месечен преходен период, който е до началото на 2023 година. За специалните правила за командироването на водачите – Lex specialis, също е предвиден отлагателен период до 2023 година. В този период Комисията ще извърши необходимия анализ и оценка на въздействието, дали връщането на превозното средство не се явява мярка, която нарушава европейския принцип за декарбонизация“, заяви Росен Желязков.
Министърът коментира и исканията на автобусните превозвачи за конкретни нормативни промени, свързани с автобусните превози. Той обяви, че съвместно с Информационно обслужване се разработват електронни услуги, които ще облекчат бизнеса, ще намалят времето за обслужване и издаване на лицензите. Това ще доведе и до намаляване на корупционния риск. Предстоят още разговори с автобусния бранш, на които ще бъдат уточнявани възможните промени в сектора, каза още министърът.
Вижте още:
Комисия на ЕП не прие „български“ поправки в пакет „Мобилност“