Българското служебно правителство е получило отговор от руския газов гигант „Газпром“. Това обяви министърът на енергетиката Росен Христов пред bTV. По думите му – според комуникацията с „Газпром“ около 1/3 от нужните количества синьо гориво за страната ни трябвало да дойде оттам.
Още: "Ще има бавене докато се приеме бюджета": Ивелин Михайлов с прогноза кога ще влезе "Величие" в НС
„Получихме отговор от „Газпром експорт“. Комуникацията върви бавно. Те са готови да обсъдят нашите изисквания“, каза Христов, след като дълго време служебният кабинет не получаваше реакция от Москва при опитите си да върне България към договора с „Газпром“. Само преди няколко дни министърът на енергетиката заяви, че Русия е решила да не работи с нас за доставка на синьо гориво.
„Изпратихме всичко, което искаме да договорим, а те си взеха „тайм аут“, за да обсъдят нещата. Надявам се в скоро време да се върнат с някаква обратна връзка“, заяви енергийният министър и добави, че служебният кабинет не иска да ходи на арбитражно дело срещу „Газпром“. В момента се правело всичко възможно да се получат вече договорените количества синьо гориво.
Според Христов редовното правителство не е започнало да търси дългосрочни договори с други доставчици, въпреки че бившият министър Александър Николов и Кирил Петков договориха слотове за 7 танкера. Кабинетът, назначен от Румен Радев, прие само един от тях и заяви, че нямало слотове за останалите.
Още: ЦИК потвърди: Партия "Величие" ще има 10 депутати в 51-ия парламент
Още: Проф. Даниел Вълчев: Вижда се, че това са били едни безобразно проведени избори
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Киров: В съдебното решение за незаконните депутати има нарушение на Конституцията
Още: Един от касираните парламентаристи: Никой не се е родил депутат, няма драма
„Договорът с „Газпром“ е за 3 милиарда кубически метра, което е около 90% от нуждите. Знаеше се, че този договор изтича в края на годината. Танкерите и азерският газ са 50% от нуждите. Къде са останалите 50%? Заварваме танкери с някаква оферта, но никой не знае как е формирана тази оферта – тя се появява без конкурс“, твърди Росен Христов.
Той каза, че за ноември и декември има договорени количества. Ток също ще има за бизнес и домакинства, увери Христов.
„Газ за зимата също ще има. Работим усърдно и подготвяме търгове, като част от тях ще обявим тази седмица, за да осигурим доставки. Водим разговори и с „Газпром“. Идеята е да имаме диверсифицирани доставки“, смята той.
Още: Правителство оцеля, правителството си замина: Новото разпределение на депутатите
Още: С дебат за гъбарите: Стегнато мина второто чете на бюджета на ДОО през комисия