Служебният министър на енергетиката Росен Христов използва изслушването си в Народното събрание, за да атакува бившите управляващи от кабинета "Петков" за работата им по доставките на газ за България.
Той беше извикан по искане на ГЕРБ-СДС, които в началото на процедурата обявиха, че целта е да се информират депутатите за това какво се случва в енергийния сектор след спрените доставки от "Газпром".
Христов на няколко пъти изтъкна, е служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев, бързо е успял да се справи с газовата криза, която е наследил от предишните управляващи, и благодарение на организираните търгове за доставка за разлика от преговорите при предишния кабинет е постигнал и по-добри цени.
Описвайки ситуацията от месец април досега, министърът разкри и за за "съвпадения" между действията или липсата на такива от правителството "Петков" и предишното ръководство на "Булгаргаз" и на компанията "МЕТ енерджи трейдинг", за която е работил Людмил Йоцов, предишният изп. директор на държавния газов доставчик.
"Още през април частната компания е купила слотове на терминала "Ревитуса" за количество, което през май е доставила тъкмо на България. В това време "Булгаргаз" нищо не направила да осигури слотове. Количествата са били на цени с 30% по-скъпи от тези, които би поискал "Газпром", информира депутатите Христов.
Оптимизъм
По думите му, въпреки действията на предишния кабинет към днешна дата доставките на газ до края на годината са обезпечени на конкурентни цени и криза в този сектор не се очаква. Според министъра към края на ноември ще има информация относно доставките на втечнен газ за 2023 г., като паралелно с това се водят интензивни преговори с гръцки, турски и италиански контрагенти за осигуряване на слотове.
В момента "Булгаргаз" купува газ от същите компании при приблизително същата криза на доставките, но на цена, която е с отстъпка над 60 евро за мегаватчас. "В момента купуваме газ наполовина на борсовата цена", изтъкна Росен Христов.
"Търговете, които са организирани от "Булгаргаз" с прозрачните процедури и с ясно обявените критерии за оценка, са върнали на "масата на преговорите" компаниите с възможности и добра репутация. Благодарение на тази конкуренция, която се създаде, се получават тези големи отстъпки", добави служебният министър на енергетиката.