Атаката е срещу главния прокурор и срещу прокуратурата като цяло. Ясни са на българското общество и сценаристите, и режисьорите на този сценарий. Винаги когато прокуратурата е силна се появяват хора, които искат да вменят вина на прокуратурата и на главния прокурор.
Това заяви пред bTV бившият заместник-градски прокурор на София Роман Василев във връзка с новината, че инспекторатът на Висшия съдебен съвет (ВСС) е започнал проверка за срещата на главния прокурор Сотир Цацаров с бизнесмена и издател Сашо Дончев и бившият член на ръководството на БСП Георги Гергов.
„Когато прокуратурата започне разследване, когато е силна, винаги се появяват хора, които искат да вменят вина на главния прокурор или прокуратурата като цяло”, смята Василев.
„Много емоция се влага в тази среща, но на първо място главният прокурор не е заложник на стола в кабинета си – сам избира къде, с кого и какви срещи да прави (...) В никакъв случай не са излезли снимки от напивания, каквито имаше за други магистрати”, каза още Василев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
„Това са режисьорите, които искат да омаскарят прокуратурата, без никакъв повод. Атаката срещу прокуратурата винаги е била, когато тя е била силна. Слаба прокуратура защо да се атакува – тя върши това, което ѝ кажат”, беше тезата на Василев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
На въпрос дали новият правосъден министър Цецка Цачева е реформатор, той отговори, че е балансьор.
„В консервативна система не може да се влиза като слон в стъкларски магазин. Не прокуратурата е най-слабото звено – проблемът на двамата последни министри (Христо Иванов и Екатерина Захариева) е, че се занимаваха с реформи на звената, а не с реформи на законодателството”, каза още той.
Роман Василев беше попитан и защо голяма част от шумните акции на прокуратурата завършват безрезултатно в съда, вкл. и онази, в която самият той нареди на бившия военен министър Николай Цонев да застане на земята при арест, тъй като е „абсолютен престъпник”, а после Цонев беше оневинен.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
„Ако имаме 100% осъждания, ще имаме репресия и диктатура. Не може всичко, което е проведено като разследване, да има осъдителна присъда”, смята Василев.
„След като се е произнесъл съдът, не се обсъжда. Има мотиви”, посочи още той.