Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст става 467 лв., като в нея влиза и COVID добавката в размер на 60 лв. Това решиха депутатите с приемането на второ четене на част от текстовете от актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г. Според вносителите от Министерския съвет това е увеличение от 26,2 на сто.
Всички депутати в пленарната зала одобриха ръста на минималната пенсия. "Против" гласува лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. В обяснение на отрицателен вот той каза, че ДПС са имали предложение за минималната пенсия да скочи до 481,80 лв., което, по думите му, е имало възможност да стане.
Не бяха приети предложенията на ГЕРБ в частта за приходите и разходите относно пенсиите. Бившият социален министър Деница Сачева определи като "тежък проблем", че в актуализацията на бюджета на ДОО няма заложени приходи. По думите й приходите на Националния осигурителен институт (НОИ) зависят от мерки като борбата със сивата икономика. Сачева коментира, че сегашните предложения относно пенсиите са несправедливи.
Критика, но и подкрепа
ГЕРБ и ДПС гласуваха заедно за своите предложения, но не получиха подкрепа от останалите парламентарни групи. Въпреки, че имаха много критики, бившите управляващи и депутатите от движениети гласуваха "за" и на предложенията на "Продължаваме промяната", с което изпълниха заръката на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който миналата седмица призова депутатите си да подкрепят бюджетите на управляващите, "колкото и лоши да са".
Председателят на ресорната комисия Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната" посочи, че следващата година ще има приходи заради нарастване на средноосигурителния доход. Той отбеляза, че разходите за пенсии в България общо като процент от брутния вътрешен продукт са около 10 процента.
Той каза също, че индексацията на пенсиите от 1 юли е за всички, а от октомври – „само за тези, за които формулата показва, че не са получили това, което е трябвало през годините“.
"Това, което се предлага в момента, по никакъв начин не променя диспропорциите в пенсионната система", смята Хасан Адемов от ДПС. Той коментира, че някои политици са критикували несъстоятелно опозицията, че бави увеличението на пенсиите. Той каза, че обикновено бюджетната процедура трае около 21 дни, а днес депутатите предвиждат да приемат актуализацията на ДОО и здравноосигурителна каса.
Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански "Има такъв народ" каза, че се върви в график и пенсионерите ще си получат увеличението на пенсиите още през юли.
Георги Михайлов от БСП отбеляза, че опозицията има много предложения относно актуализацията. Вие наистина с това ново мнозинство се опитвате да диктувате цялата обстановка в парламента, каза той.
Депутатът от "Възраждане" Георги Георгиев каза, че неговата парламентарна група има забележки, но ще подкрепи актуализацията на бюджета на ДОО.
Димитър Ганев "Демократична България" изрази мнение, че би било хубаво пенсиите да се изчисляват по записани в закон правила.
Социалният министър Георги Гьоков коментира, че предложението на Министерския съвет за увеличаване на тавана на пенсиите е мотив и стимул за предприемането на едно или друго действие от страна на осигурителите и осигурените лица. „За това държим на размера, свързан с максималния размер на пенсиите, за да можем да дадем позитивен сигнал към осигуряващите се на максимален осигурителен доход и към тези, чиито реални доходи са по-високи от него, с оглед на бъдещи увеличения на максималния осигурителен доход или с или без въведен автоматичен механизъм“, заяви той.