Със 7% се повишава доверието в правителството за първите 100 дни управление.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
След 100 дни управление нараства одобрението към работата на кабинета „Борисов 3“. 42% одобряват дейността на правителството на ГЕРБ и Обединени патриоти.
Това показват данните от проведено проучване на агенция „Барометър България“ в периода 11-15 август 2017 г.
Ръстът в сравнение с началото на мандата е 7 пункта.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
48% от анкетираните заявяват, че не одобряват, а 10% не дават нито положителна, нито отрицателна оценка за работата на третия кабинет на Бойко Борисов, отговаряйки на въпрос „Одобрявате ли работата на правителството през първите 100 дни управление?“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
За пръв път българско правителство, след това на Симеон Сакскобургготски, се радва на нарастващо ниво на одобрение след първите 100 дни.
Министър-председателят Бойко Борисов е традиционно е с най-висок рейтинг сред представителите на кабинета. Това най-вероятно се дължи на силната външнополитическа дейност, която развива премиерът – посещенията му в Германия, Франция, Турция и срещите на високо равнище.
Обявената от правителството и Бойко Борисов „война“ с административната тежест очевидно допринася за положителната оценка на работата на този кабинет. Борбата с бюрокрацията е залегнала и в програмите на управляващите ГЕРБ и Обединени патриоти и е обект на национален консенсус.
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Покачва се одобрението и към вицепремиера Красимир Каракачанов. Той традиционно е от водещите рейтингови политици, но вероятно разумната му позиция за преразглеждане милиардите разходи за ескадрилата самолети влияе положително. За това допринася и лансираното намерение в качеството му на военен министър за възстановяване на българската военна промишленост.
Подписването на Договора за добросъседство с Македония, с който съседната република признава официално общата ни история, също е оценена от избирателите.
Този акт като цяло повишава одобрението към целия кабинет, а също и към премиера Бойко Борисов, подписал документа. Това е едно от обединяващите неща, харесвано от болшинството българи, за изтеклите 100 дни управление.
Дори недоволството от действията на другият вицепремиер, отговарящ за демографската и икономическа политика, който също от квотата на Патриотите в това правителство - Валери Симеонов, срещу шумните курортни дискотеки явно се останало в малкия кръг на Facebook закачки. Повечето българи нямат отношение към проблема с регулирането на морския туризъм и по-скоро положително са оценили стабилизиращите действия на държавните органи на фона на дългогодишното бездействие пред очите на цялото общество.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева също е един от одобряваните членове на кабинета „Борисов 3“. Дейността на ръководеното от нея ведомство за улесняване на процедурата по издаване и подновяване на български лични документи за сънародниците ни, живеещи извън страната, е високо одобрявана.
Заместник министър-председателят Томислав Дончев също традиционно печели симпатиите на българските граждани и се подрежда в първата петица по одобрявани членове на министерския съвет. Той бе посочен от премиера и за председател на Съвета за административна реформа, каквато реформа среща одобрението на българите.
Избирателите са изморени от предходните години, в които постоянно имаше избори, и оценяват стабилността, която дава правителството за нормална икономическа дейност.
Бичът на българското общество – безработицата, вече е заменен с липса на работна ръка в цели сектори на икономиката, което от своя страна също вдъхва оптимизъм и надежди за развитие и респективно обяснява данните от изследването.
Обявеното още в началото на мандата 24% увеличение на минималните пенсии внася допълнителни симпатии към кабинета. Същото е положението и с увеличението на заплатите на учителите в България, които са приблизително 130 хиляди души, става ясно още от резултатите на "Барометър България".
Периодът на провеждане на изследването е 11-15 август 2017 г., като е реализирано количествено проучване сред населението на България с избирателни права.
Извадката обхваща 1002 души на възраст над 18 г. по методика на стратифицирана квотна извадка по признаците възраст и пол.
Проучването е направено чрез телефонно интервю.