Каква е позицията на България относно това замразени руски активи да се използват за възстановяването на Украйна, опустошена от стартираната от издирвания от Международния наказателен съд в Хага за военни престъпления руски диктатор Владимир Путин и какви руски активи е замразила България в рамките на санкциите на ЕС? Не мога да ви кажа дали България е замразявала руски активи – там въпросът е към БНБ. Така президентът Румен Радев отговори на първия от двата много важни въпроса за българската политика спрямо Русия като страна-агресор.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
Тепърва ще се обсъждат параметрите относно използването на замразени руски активи за възстановяването на Украйна, добави българският държавен глава, но след това избегна да говори конкретно повече по темата, като я обърна към тема "миграция". (вижте ВИДЕО, след 5:08 минута).
Припомняме, че досега няма никакви публични данни България да е замразила каквито и да е руски активи. Прокуратурата нареди проверка дали санкционирани руснаци имат имоти в България и досега не е известно какъв е резултатът. А дотук ЕС е замразил руски активи за около 19 млрд. евро.
Стана ясно и какъв обаче е приносът на отделните държави в Съюза - като заключения на експерти, които говориха пред Комисията по икономическите и парични въпроси на Европейския парламент (ECON) през есента на 2022 година, когато стойността на замразените руски активи беше по-малка - 14,5 млрд. евро. Експертът на Transparency International Мартина Мойри изрично наблегна на това, че 90% от замразените руски активи в ЕС идват от 6 европейски държави – Австрия, Белгия, Германия, Люксембург, Ирландия и Франция: Ефектът на санкциите на ЕС върху Русия: Оценки с примери и числа
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Иначе големият проблем замразени руски активи да се дават на Украйна се състои в това, че не е доказано престъпление, което да позволи конфискацията им - основен юридически принцип, включително в международното право. Затова и ЕС търси начин да удовлетвори този принцип - един от начините е осъдителна присъда за (военни) престъпления на Русия и руснаци в Украйна: Русия да плати пълна компенсация на Украйна заради войната - Фон дер Лайен каза какъв е планът на ЕС. Вече има и правни консултации, които показват, че ЕС може да използва замразени руски активи в помощ на Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
ОЩЕ: Разследване, касаещо и България: Русия предлагала пари на политици от ЕС заради Крим
Конфискувани от руски олигарси активи ще бъдат предавани на Украйна, реши Сенатът в САЩ
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ