Недопустимо е немалка част от политическите партии у нас да гледат на Българската армия не като гарант за сигурността на страната, а като донор на въоръжените сили на Украйна. Това заяви президентът Румен Радев след като се запозна с анализа на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2022 г.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Радев призова политиците, които отправят критики, че България не се е възползвала от възможността да предостави старото си въоръжение на Украйна в замяна на ново по стандартите на НАТО, да отговорят конкретно какво въоръжение би получила Българската армия в замяна, кога бихме получили новите комплекти и колко би струвало доокомплектоването им.
ОЩЕ: Радев: Партиите на войната нека спечелят изборите и да поемат отговорност за оръжието за Украйна
"Тази мантра, която се насажда, че видите ли с даването на старото руско въоръжение ще се решат веднага проблемите с модернизацията и старото руско въоръжение е несъстоятелна. Прозорецът вече е затворен, но възможното количество, което щяхме да получим, е нищожно на фона на цялата необходимост от превъоръжаване на Българската армия", заяви държавният глава.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
"Някои държави получиха 15 танка. Какво са 15 танка на фона на цялостната необходимост от цялостно превъоръжаване. Ние заменяме едни стари оръжейни платформи с други стари оръжейни платформи", допълни Радев. Той призова всички, които настояват, че с тази концепция "сливи за смет" ще се решат проблемите, да отговорят кога и какви комплекти бихме получили в замяна, как ще поддържаме личния състав и кога ще могат да бъдат предоставени нови такива платформи. "Колко ще ни струва и имаме ли пари сега да го направим. Затова е и моят сблъсък с техните позици, защого аз, като главнокомандващ, съм длъжен да настоявам отбранителният потенциал не да отслабва, а да се съхранява и развива. Истинската модернизация ще започне едва когато с това се заеме едно ново народно събрание и редовно правителство. Но това изисква много усилия и време, а ние вече закъсняхме", каза президентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
Анализът на въоръжението ни през 2022 г. отново показва недостиг на ресурси, закъсняла модернизация, недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав, който с много усилия и всеотдайност продължава да извършва задълженията си и да генерира капацитет. Според Радев неразбирането от страна на политическата класа на нуждата за модернизация на въоръжените ни сили е основният проблем. Той даде пример с това, че 48-ото НС не е разгледало инвестиционното предложение на Министерство на отбраната за модернизацията на Българската армия.
"Истинската модернизация на Българската армия ще започне едва когато с това се заеме едно ново Народно събрание и редовно правителство. Но това изисква много усилия и време, а ние вече закъсняхме", каза президентът.
ОЩЕ: Радев и президентът на Черна гора: Подкрепяме териториалната цялост на Украйна
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи