Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев опитва да спре връщането на "Росенец" на държавата

04 август 2023, 09:39 часа • 8869 прочитания

Президентът Румен Радев се обърна към Конституционния съд и прати там решението на парламента да бъде спряна концесията на пристанище "Росенец".

Какво е главното основение на Радев - било прибързано: "Цената за прибързаните и необмислени решения се плаща винаги от джобовете на принудените да понасят последствията им. Начинът на скорострелното приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на пристанищния терминал "Росенец", не само противоречи на основополагащия за Конституцията ни принцип на правова държава, но е и пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите.

Тезата на Радев за "Росенец"

Радев се позовава на "многопластовото съдържание на конституционния принцип на правовата държава", като цитира решения на Конституционния съд, според които правовата държава трябвало да е съчетание на принципа за правната сигурност (формалния елемент) и принципа за справедливостта (материалния елемент). С други думи - да има предвидимост и стабилност на законите, а с това връщане на концесията такова нещо нямало.

Предвид приетата нормативна база от България на база и законодателни мерки на ЕС за санкции срещу Русия, Радев спори, че с връщането на "Росенец" било "предвидено прекратяване на възложените концесии в едноседмичен срок, но не е посочено от кой начален момент тече този срок. По този начин, без да е отправено искане от Министерския съвет за отмяна на дерогацията (за внос на руски петрол по морски съд), Народното събрание е приело прекратяване на концесия в обхвата на чл. 5к от Регламент (ЕС) № 833/2014 г., без да е фиксиран начален момент за едноседмичният срок, в който това трябва да стане".

Освен това, не било в принципа на правовата държава транспортното министерство да поеме контрола над "Росенец" в срок от 2 седмици - по-точно "оперативното управление на съоръженията". Транспортното министерство е само администрация, която помага на транспортния министър, а той също е държавен орган, аргументира се президентът.

"Такъв институт – на отнемане на концесията, не е познат и по Директива 2014/23/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за възлагане на договори за концесия. Използването на термина "отнемане на концесията", в съчетание с израза "поема оперативното управление на съоръженията", не създава ясни задължения, които да бъдат изпълнени. Освен това оперативното управление е възложено на Министерството на транспорта и съобщенията, без да се отчита, че орган е министърът и той ръководи, координира и контролира осъществяването на държавната политика според своите правомощия, а министерството е администрация, която го подпомага при осъществяване на правомощията (чл. 34 във връзка с чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за администрацията)", се казва в още в съобщението от Президенството.

Радев спори и за друго - след като вземането на концесията минало в едно пленарно заседание на две четения, това ограничило възможността за предложения на депутатите т.е. нарушен е политическият плурализъм.

ОЩЕ: Депутатите върнаха контрола на държавата в "Росенец"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес