„Надявам се да не се стигне до фалити на фермери. Но по-правилно беше правителството да състави политики за развитието на земеделието за следващите 2-3 години и земеделците да се адаптират към тях и да ги изпълнят, а не да вземат решения в 6 без 10 или в 6 без 5, каза в „Лице в лице“ по БТВ Явор Гечев, съветник по селското стопанство на президента и бивш земеделски министър. „Протестът на зърнопроизводителите е за политики, но не е политически“, каза той.
Още: Татяна Дончева: Абсолютно погрешно е ангажирането на левицата в такова управление
Още: Процедурата за избор на Сарафов ще бъде прекратена официално в петък
Още: Явор Гечев: Проблемът не е толкова Украйна, а това, че и Русия е на пазара
„Аз ако бях, първо временно щях да спра вноса на зърно от Украйна заради различните преговори, които са в момента с украинската държава. Говори се за някакви споразумения. Тези споразуменията, ако искат да ги подпишат, но с механизъм. И в него да пише, да, вкарваме един милион тона слънчоглед, но само това от Украйна. Приветствам такъв подход, но за съжаление това трябваше да се свърши в предходните 100 дни, а не сега да започне след самата забрана“, добави Гечев.
Още: Явор Гечев: Кризите с украинската продукция продължават
Още: Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста
Още: ИТН избира нов лидер и ново ръководство, сменя и устава си на национална конференция
„Министерство на земеделието се оказа като в небрано лозе, защото то не защитаваше тая политика на българските интереси, но пък служебното правителство нямаше право на законодателни инициативи. Как да промениш нещо, което е в закона“, каза още Явор Гечев. „Таванът на субсидиите се договори в един мол при правителството на Кирил Петков“, посочи той.