Ако до изборите продължи да се поддържа темата за коронавируса в обществото, това ще се отрази на избирателната активност, каза пред Нова телевизия социологът от "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов. Активността може да е по-ниска, зависи колко хора се страхуват от пандемията.
„Въпросът за коронавируса е основният въпрос и за изборите. Ако активността на тях е ниска, ще имаме едни резултати. Ако е порядъчна, ще имаме други. Това е така, защото не всички електорати се повлияват от коронавируса. По-възрастните хора в по-голяма степен ще се уплашат да гласуват”
„Ако до изборите продължава така да се поддържа една основна тема в обществото ми се струва, че това ще е в услуга на управляващите”, каза още той.
7 формации ще има в парламента, Мая Манолова и ВМРО трябва да направят силна кампания.
„Две от тях трябва да направят сериозна кампания. Едната е тази на Мая Манолова, другата е на ВМРО. Има и няколко формации, които ще се надяват на по-ниска бариера”, коментира социологът.
Въпросът е как ще се сформира кабинет после. Консенсусен или компромисен ще бъда кабинета. „Сложно става обаче след изборите – как ще се сформира управление и колко легитимно ще е то. Ако няма достатъчна избирателна активност, ще е трудно да обясним на хората какъв ще е този кабинет, който ще се сформира после”, допълни още той.
ГЕРБ ако спечели с повече, ще стои въпросът дали ще иска да консумира властта или дали българският народ ще иска още от същото.
Въпросът е дали парадоксално БСП ще има шанс да спечели. По-кротките кампании печелят.
Партиите се опитват да изглеждат по-чисто. Слави трифонов печи в момента на БСП да реализира този антигерб вот.
ДПС е в силна форма и отдавна предлага варианта, от който Борисов бяга. Сега,за да не даде ГЕРБ възможност на Румен Радев да прави служебен кабинет, може и да се възползва. Обстановката обаче може да се смени и за дни, каза Първан Симеонов.