Протестът на миньорите пред президентството в петък, 13 декември, не беше спонтанен, а организиран внимателно проект. Това заявява анонимен миньор от мина "Бели брег" пред Нова телевизия.
Още: "Ще има бавене докато се приеме бюджета": Ивелин Михайлов с прогноза кога ще влезе "Величие" в НС
Именно миньори от тази мина са били докарани преди три дни в София, за да протестират срещу заявеното намерение на Плевнелиев да сезира Конституционния съд заради новата такса от 20% върху приходите на ВЕИ сектора. Заради нея обсъждането на бюджета в парламента се проточи в продължение на пет дни, като в първите два беше обсъждан единствено новият налог.
Мината "Бели Брег" се намира на няколко километра от Драгоман. Ето какво разказва миньор, който е трябвало да дойде на протеста пред президентството в почивния си ден.
„Служител на мината сигнализира, че протестът е организиран от ръководството, че служителите се извозват с автобуси, проверяват се по списъци, а в автобусите им се раздават инструкции какво да говорят, ако някой ги пита защо протестират”, обясни Вероника Димитрова, репортер на Нова телевизия.
Още: ЦИК потвърди: Партия "Величие" ще има 10 депутати в 51-ия парламент
Още: Проф. Даниел Вълчев: Вижда се, че това са били едни безобразно проведени избори
Протестът пред президентството беше организиран от Гражданска инициатива „За нов обществен договор”, известна с това, че подкрепя правителството и че през лятото събираше подписи в негова подкрепа. В протеста се включиха миньори от цялата страна – Стара Загора, Гълъбово, Бобов Дол, както и от "Бели брег".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Киров: В съдебното решение за незаконните депутати има нарушение на Конституцията
Още: Един от касираните парламентаристи: Никой не се е родил депутат, няма драма
Служител на мина "Бели брег" твърди, че никой от тях не се е озовал случайно там, а е бил накаран от ръководството насила.
„Нашият пряк началник ни се обади и каза, че трябва да отидем на протест в София пред президентството”, обясни служителят на мината.
По негови думи, не е ясно какви ще са последиците, ако някой не се съобрази с нареждането. Никой обаче не се осмелява и да откаже. Все пак служителят предполага, че този, който не отиде, би го грозяло финансова санкция или дори уволнение.
Още: Правителство оцеля, правителството си замина: Новото разпределение на депутатите
Още: С дебат за гъбарите: Стегнато мина второто чете на бюджета на ДОО през комисия