„На предстоящото заседание ще се обсъжда това, което обсъждаме през последните няколко срещи и остава винаги незавършено. Това е краят на Първото българско царство. Още сме в X-XI век и разбира се, ако остане време ще говорим и за личността на Гоце Делчев“, заяви пред БГНЕС проф. Ангел Димитров, съпредседател на Смесената комисия от българска страна.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Припомняме, че на 21 и 22 октомври Смесената българо-македонска комисия по исторически и образователни въпросище проведе своето 15-то заседание онлайн заради пандемията от коронавирус.
Проф. Кирил Топалов, член на Комисията, отбеляза с ирония, че по традиция първото нещо, което ще трябва да направят на днешното заседание – уточняването на протоколите от предходните срещи.
„Македонската страна бави работата по протоколите, защото очаква какво ще й бъде казано отгоре“, каза пред БГНЕС българският учен.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
След уточняването на протоколите ще се премине към въпросите, които заради отпора на македонската страна, все още не са решени. Те са свързани с цар Самуил, Гоце Делчев и учебниците по история в РС Македония.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
„Техните учебници продължават да насаждат свирепа омраза към българския народ и държава“, подчерта проф. Топалов.
Според двамата учени, за да има истински напредък в работата на Комисията трябва да бъдат решени въпросите, които все още не са решени.
„Какво трябва е написано в Договора за приятелство и сътрудничество, който е сключен още през 2017 г. Какво не може да се постигне сме свидетели вече три години. Единственото, което мога да очаквам е, че ще има някаква мъничка промяна в отношението на нашите колеги“, заяви проф. Ангел Димитров.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
„Искаме някаква разумна, поне частична промяна в позицията на нашите колеги от РСМ", съгласява се с него и проф. Топалов и добави: "Вместо да се стремят към намирането на някакво общоприемливо и компромисно за двете страни решение, те втвърдяват все повече и повече позицията си. Те правят това, което прави тяхното правителство“, допълни проф. Топалов.
Той е категоричен, че македонското правителство играе фарс пред тяхното общество, че уж иска да го вкара в ЕС, но България не ги пуска.
„В действителност, Белград не пуска РСМ, а зад Белград стои една велика сила, която не ги пуска и която иска около България да има преграда от запада от страни, които не са в ЕС. Тази велика сила е Русия. Тя печели и в двата варианта. Москва печели и ако РСМ влезе, и ако не влезе, защото ще има троянски кон в ЕС. Русия предпочита все пак РСМ да не влезе“, подчерта Топалов.
Той смята, че именно това обяснява и наглостта на македонското правителство, което на всяка готовност на нашето правителство за отстъпки, отговаря с ново настъпление.
„Вместо те да направят някаква отстъпка за постигането на компромисно решение, в РСМ рушат паметници, не спират езика на омразата в своите медии и най-важното постъпват изключително нагло и се подиграват с България, заявявайки, че ще признаят българите, когато РСМ влезе в ЕС. Сякаш България иска да влезе в ЕС, те ни поставят условия!!!“, подчерта проф. Топалов.
Според него с тази наглост властите в Скопие отново показват, че не искат да се интегрират в общото европейско семейство.
През 2021 г. се очаква Комисията да има пет заседания, днешното 15-то заседание е четвъртото за тази година. Работата на Смесената комисия е ключов момент от Договора за добросъседство и приятелство, подписан на 1 август 2017 г.