Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Кирил Топалов: Ако Македония иска в ЕС, да признае, че преди 1944 година сме били едно

12 май 2021, 07:52 часа • 7337 прочитания

Скопие беше убедено, че Германия ще принуди България да отстъпи и Северна Македония да започне преговори в ЕС. Европейският съюз не може да накара насила една държава да приеме друга държава, която се държи безобразно – държат се по най-безобразен начин. Това заяви проф. Кирил Топалов.

Още: Роля на критик: Цветанка Андреева обясни как, ако има правителство, то ще е зависимо от Пеевски (ВИДЕО)

Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност

"Вярвам, че Албания е много по-демократична държава от Република Северна Македония", настоя проф. Топалов пред БНТ. И посочи, че в Северна Македония има "изкуствен, фалшив език", създаден след 1945 година от Коминтерна – македонският език е наречие на българския, силно посръбчено. Затова и Топалов вярва, че Албания ще бъде отделена от Северна Македония в преговорния процес за ЕС.

Според Топалов, македонските политици са готови да жертват европейското бъдеще на страната си. Той е категоричен, че в македонската конституция няма признат български етнос, въвеждат се постоянно уроци по сръбски език в училище.

Съвместната Комисия по историческите въпроси със Северна Македония трябва да продължи да съществува, защото е символ – Северна Македония е добре да влезе в ЕС, но когато се реформира, каза Топалов. И даде пример – Самуил бил македонски цар, заробил "бугарите и албанците". Какво било решението според Скопие – да се кажело, че българската гледна точка е, че Самуил е български цар, а македонската – Самуил е македонски цар. Това е абсурд, настоя проф. Топалов.

Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)

Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея

В тази държава ние сме окупатори, фашисти, разбойници – явно нищо добро не остава ненакзано, след като ги признахме. Ако Северна Македония иска в ЕС, трябва да приеме доста компромисния вариант, който им предлагаме – от 1944 година има македонска държавност, преди това – не. Обща ни е историята до 1944 година, подчерта проф. Топалов. Това, че са били поробвани от сърби и гърци след Балканската и Първата световна война, не ги прави македонци, каза професорът.

Още: Заев си показа рогата - не било европейски дух да променяш историята на друга страна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес