Не бих казал, че отношенията на България с Република Северна Македония навлизат в нова фаза след срещата на двамата президенти - Румен Радев и Стево Пендаровски. Такива срещи е имало много, след всяка е имало оптимистични очаквания и песимистични резултати. Това каза в студиото на "Още от деня" по БНТ историкът проф. Иван Илчев - бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски".
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Той беше категоричен, че включването на европейски историци няма да помогне да се постигне компромис по спорните въпроси. "Историци от Европейския съюз до голяма степен са обвързани с политиката на своите държави и в много малко случаи са добре запознати с историята на въпросите, които разискваме. Повечето от тези, които са запознати, отказват подобни покани, защото въпросът от исторически е обрасъл с политически оценки", обясни проф. Илчев. По думите му има "негативно развитие" в работата на Съвместната историческа комисия.
"Аз бях оптимист в началото и на първите две-три заседания на комисията ми се струваше, че нещата вървят и ще се разберем. Основното наше искане винаги е било и продължава да бъде да се осланяме на изворите, а не изкуствени трактовки. Но постепенно македонските историци изглежда осъзнаха, че ако се извадят изворите - това е като да извадиш носещата градена на сградата, та ако извадиш Самуил и Гоце Делчев, сградата на македонската история рухва", отбеляза той. Според историка "не бива да разчитаме на промяна в отношенията или нагласите в близко бъдеще".