Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Председателството ни на ЕС - може да го организираме добре, но да изпуснем гражданите

15 юни 2017, 14:00 часа • 3300 прочитания

Има опасност България да последва опита на новите страни членки - добре организирано технически председателство​ на Съвета на Европейския съюз (ЕС)​, но не и с активното участие на гражданското общество. ​Това стана ясно днес по време на дискусия, на която бе споделен белгийският опит в подкрепа на успешното българско председателство на ЕС.

В Белгия гражданското общество е участвало в 546 събития, организирани от неинституционални организации и гражданския сектор​, по време на последното си председателство на ЕС през 2010 г.​​​​

​"​За съжаление, дебатът в България върви повече в техническата плоскост, а не в приоритетите. Белгийската тайна рецепта за ​Председателството​ е участие на гражданския сектор. В други страни се наблюдава и хаосът всеки да си набелязва приоритети и след шест месеца никой да не си спомня за тях​", коментира д-р инж. Стефан Цанков, председател на белгийско-българската асоциация Best2b.​

Припомняме, че​ ​Белгия​ ​е била​ ​12 пъти председател на Европеската общност.​ ​Последните две председателства ​през​ ​2001 г. и 2010​ ​г. минават под знака​ ​на събитията от​ ​11 септември в САЩ​ ​​и преструктурирането на ЕС с приемането на Лисабонския договор.

​Яна Дочева от Министерството на българското председателство на Съвета на ЕС, коментира, че ​екипът по председателството на ЕС е завършен​ и​ всички основни направления са обхванати. Има вече завършена и финализирана програма по приоритетите на програмата за триото председателстващи​ страни (​Естония - България - Австрия - бел. ред.)

​По отношение на ​нашата национална програма за председателството​ Дочева уточни, че нейният проект ще бъде готов през месец юли тази година.

"В Белгия гражданите по време на Председателството на ЕС наистина бяха изключително много ангажирани. Ето защо, за да укрепим европейските ценности, най-доброто място, откъдето може да се почне, са младежите", отбеляза още проф. Жак Вилрокс, председател на Best2b.

Actualno.com припомня, че се очаква на 23 юни да бъде подписана и официалната Програма на триото председателстващи страни.

Основните акценти в Програмата са свързани с:

- Съюз на работни места, растеж и конкурентоспособност, с фокус върху единния пазар, предприемачеството и създаване на работни места, устойчива околна среда, инвестиране в бъдещето, икономически и паричен съюз;

- Съюз, който оправомощава и защитава всички свои граждани с фокус върху социалното измерение, и по-специално към Европейския стълб за социални права, равното третиране и недискриминацията, насърчаване на социалната справедливост, борбата срещу бедността и социалното изключване; равенството на половете; модернизиране на обучението, отчитайки ролята на учителите и училищните лидери и т.н.;

- Енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на климата;

- Съюз на свобода, сигурност и правосъдие и Съюзът като мощен фактор на световната сцена с фокус върху прилагането на Глобалната стратегия на ЕС; миграцията; разширяването и Западни Балкани; стабилизиране на съседните на ЕС региони; засилване на сътрудничеството отвъд съседните на ЕС региони; политиката за сътрудничество и развитие и търговията.

Предстои Програмата на Съвета на Европейския съюз (1 юли 2017 г. – 31 декември 2018 г.) да бъде одобрена от Съвета по общи въпроси на 20 юни т.г. и подписана от тримата премиери на Естония, България и Австрия в рамките на заседанието на Европейския съвет на 23 юни 2017 г.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес