Правната комисия отхвърли предложенията на ДПС, свързани със секциите извън страната.
Основната промяна, която предлагаха от ДПС, е свързана с избирателните секции извън страната. От партията поискаха избирателните секции извън страната да се образуват където има дипломатическо или консулско представителство и наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление.
За местата, където няма дипломатическо или консулско представителство, от ДПС настояват секции да се образуват при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.
От ДПС предлагаха също и отпадане на принципа на уседналост при местните избори, но то също бе отхвърлено.
Народният представител от ДПС Хамид Хамид отчете, че в момента извън България живеят над 2 млн. българи. По думите му към тях ще трябва да се добавят и гражданите на Великобритания.
„Това е стар отменен вече ред за откриване на секции в чужбина. С предложението ни целим премахването на ограничението на секции извън България и извън територията на ЕС. Смятам, че българските граждани, където и да се намират по света и извън ЕС, също имат право да гласуват“, допълни Хамид.
Според депутата от „Обединени патриоти“ Христиан Митев предложението излиза извън доклада и принципите на приетия на първо гласуване законопроект.
Председателят на Правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов заяви, че Хамид Хамид вече е споменал за Brexit и направи предложение гражданите на Великобритания също да могат да гласуват на евроизборите, предвид Брекзит, но впоследствие оттегли своето предложение.
Зам.-председателят на БСП Крум Зарков заяви, че няма експертизата на българите в чужбина, които са пряко засегнати от този текст. „Нито на тези от Турция, нито на тези в САЩ. Нямаме становище на ЦИК“, допълни Зарков и отчете, че БСП ще се „въздържи“ по този текст.