Позицията на България по отношение на Глобалния пакт за миграция на ООН така и не стана ясна, дори и след съвместно заседание на вътрешната и външната комисия на парламента, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Никой от правителството не пое отговорност да отговори дали България ще се присъдини към пакта или ще бъде уважено решението взето на Коалиционен съвет преди дни, че държавата ни няма да се присъединява към него.
До пакта се стигна след съгласие между страните от общността, ЕС и ООН, че трябва да се търси общ подход за решаването на глобалния проблем.
Пактът по своя замисъл е декларация и няма правно обвързващ характер за страните членки. Това твърдение направи външният министър Екатерина Захариева.
"Ако България се присъедини към Споразумението за миграция на ООН можем да кажем кои части от него и мерки ще бъдат считани от нас за приоритетни и към кои цели няма да се приесъдиняваме и няма да бъдат приоритетни за България". заяви тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
На заседанието БСП и Обединени патриоти се обявиха против присъединяването към Пакта за миграция, а ДПС заяви, че страната ни трябва да се присъедини към него.
Захариева обясни, че никой не е принуждавал България да се присъединява към него. Външният министър отбеляза, че засега Унгария и Австрия официално са заявили, няма да се присъединят към пакта на ООН.
По думите на Ектерина Захариева, според експертите на МВР, МВнР и МТСП - голяма част от мерките залегнали в Пакта ще бъдат от полза за България.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Вътрешният министър Младен Маринов коментира, че Глобалният пакт за миграцията не променя нищо за МВР и допълни, че България и сега работи за борбата с нелегалната миграция и разбиването на мрежите на контрабандистите.
По думите му към момента дейността на МВР допринася за това България да контролира напълно миграционната ситуация и да поддържа сигурността на външната граница на ЕС.
Той посочи като пример, че има над 30 случая, при които за първите шест месеца на годината са задържани над 250 лица на гръцка и турска територия по информация, подадена от българските органи на реда. Както и, че има образувани 131 разследвания за каналджийство.
Министерството на труда и социалната политика отбеляза, че по въпросите от неговата компетенция - трудовата миграция и социалното приобщаване, Пактът не предвижда абсолютно никакви нови ангажименти.
През последните седмици БСП и ВМРО подеха инициатива протжв пакта. Първоначално против споразумението се изказа евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък обвини премиера Бойко Борисов, че се подготвя да присъедини България към пакта. Впоследствие от правителството ѝ отговориха, че не е взимано подобно решение, за да се стигна до съвместния дебат на комисиите. И след него обаче позицията на страната не стана окончателно ясна.