В рамките на правителствено онлайн заседание днес бяха одобрени законодателни промени в Закона за българското гражданство. С тях се предвижда да отпадне получаването на българско гражданство от чужденци срещу инвестиции.
До промените се стигна след обстоен анализ, според който тази политика е неефективна и не води до реални инвестиции в българската икономика и до откриването на работни места. При взимането на правителственото решение е отчетено и изразеното от Европейската комисия безпокойство от продължаващата в България законова възможност за придобиване на така наречения "златен паспорт" по натурализация в замяна на предварително определени плащания.
Наскоро стана ясно, че са ДАНС са установили 5 случая със сериозни нарушения при получаване на българско гражданство срещу инвестиции. Агентите работят по общо 47 подобни сигнала, уточни правосъдният министър Надежда Йорданова.
На днешното заседание Министерският съвет увеличи и двойно субсидираните от държавата места за прием на студенти от Република Северна Македония в български висши училища. Местата нарастват от 150 на до 300, като до петима студенти ще могат да продължат да учат докторантура в редовна форма на обучение. Промените целят разширяване и укрепване на образованието като приоритетно направление на българската политика по отношение на Република Северна Македония и на българите, живеещи там.
Студенти от българските диаспори, които не притежават документ за българско гражданство, също ще могат да кандидатстват в българските университети. Те се освобождават от такси за кандидатстване и за обучението си, ако са граждани на някоя от следните държави: Албания, Казахстан, Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия и Украйна.