Четири партии са потвърдили участие в разговори с ПП-ДБ, стана ясно от думите на депутата Божидар Божанов пред медиите в парламента.
Още: Нов депутат от "Величие" с изцепка: "Може да станем новите деребеи"
Стана ясно, че са потвърдили от ГЕРБ, "Възраждане", БСП и ИТН.
Не са оптимисти
Той заяви, че на този етап не е оптимист. "Ние разчитаме на широка подкрепа. Всеки трябва да припознае тези приоритети и то не защото те са наши. Именно за това предлагаме тази декларация, за да не е само наша, а да бъде тема на всички", каза Божанов.
Исканията на ПП-ДБ
Припомняме, че в началото на седмицата от ПП-ДБ поискаха време преди президентът да им връчи втория мандат. Причината - довършване на антикорупционната реформа с цел недопускането на корумпирани политици в Народното събрание. ПП-ДБ постави като условие намирането на антикорупционно мнозинство от 160 народни представители, за да направи опит за съставяне на кабинет. За целта от формацията ще внесат декларация със седем законодателни мерки, за да опипат почвата за евентуално мнозинство.
Още: Денков: ГЕРБ не са загубили мнозинството си, а легализират подкрепата от Пеевски (ВИДЕО)
Още: Кой какво клати? Атанас Атанасов напомни на Борисов крилата фраза от Тодор Живков
Реакциите
Вчера ГЕРБ обявиха, че ще проведат среща с ПП-ДБ за антикорупционното законодателство, тъй като са институционална и системна партия, но те бяха категорични, че няма да подкрепят кабинет с втория и третия мандат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ивайло Мирчев: Ако има заговор - той е между президента, Пеевски и "Възраждане"
От думите на Йордан Цонев пък стана ясно, че депутатите на ДПС - т.е. тези, които застават около съпредседателя Делян Пеевски и все още са в парламентарната група на партията - няма да подкрепят декларацията на ПП-ДБ за антикорупционна реформа в рамките на 50-ото Народно събрание. "Възраждане" пък поставиха условия за подкрепа на декларацията. ОЩЕ: Кирил Петков превежда от "герберски език"