След като президентът Румен Радев обяви, че приключва консултациите, въпреки че такива поискаха в друг ден от "Продължаваме промяната" и от БСП, последваха реакции в Народното събрание. Всички говореха за липса на диалог между президента и парламентарно представените партии. Отправиха се критики към държавния глава, че е провалил конституционната процедура за консултациите, други го обвиниха, че тълкуването на Конституцията му е странно, а трети смятат, че наистина трябва да да има консултации, а не да се отбива номера.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Ето какви бяха реакциите на "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България":
"Продължаваме промяната": Няма диалог с президента, той тълкува странно Конституцията
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Това коментира председателят на Правна комисия и депутат от "Продължаваме промяната" Милен Матеев пред медиите в Народното събрание. "За мен това е едно странно тълкуване от страна на президента на Конституцията, тъй като чл. 99, ал. 2 казва, че мандатът се връчва след провеждане на консултации с парламентарните групи. Такива консултации не са проведени с всички парламентарни групи", заяви Матеев. Той добави, че диалог с президента няма, тъй като определените часове и дни не са разписани в Конституцията.
"Тези консултации могат да се проведят в ден или час, удобен за всяка една партия. Ние сме дали своите аргументи защо сме поискали една отсрочка, която е разумна", заяви още депутатът от "Продължаваме промяната".
На въпрос как като мандатоносител ще работят с президента, Матеев отговори: "Като със семейството си".
Борислав Гуцанов: Нормално е да има наистина консултации, а не отбиване на номера
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Говорим за консултации така, както е по конституция. Според вас консултация ли е някой да ти каже: "Яви се в толкова часа", в същия момент, в който се прави бюджетът на държавата? Един месец коментираме, че това е най-важното нещо за уязвимите слоеве на населението и за икономиката на страната. Не считам, че всеки трябва да си мисли, че тази държава започва с него. В сложна политическа ситуация е нормално да има наистина консултации, а не отбиване на номера", каза Гуцанов.
Според Гуцанов ключовата дума е диалог. Депутатът от БСП заяви, че важно да има изход от ситуацията, а не с цената на всичко да се бърза към служебен кабинет.
На въпрос дали може да се състави кабинет в рамките на този парламента предвид конфронтацията с президента, Гуцанов обърна внимание, че не сме президетска република. "Що се отнася до президентството не трябва да забравяме, че г-н Радев е президент благодарение на БСП", каза още той.
Христо Иванов: Конституционната възможност с консултациите беше провалена
Конституционната възможност с консултациите беше провалена. Това каза пред медиите в Народното събрание съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Той заяви, че няма да скрие разочарованието си от това. Според него те са били важен шанс, но той е бил пропилян. "Мисля, че виждаме един провал на консултациите, което е безотговорно. Тези консултации трябваше да се случат, трябваше да се даде достатъчно време на партиите", каза Христо Иванов.
Той обърна внимание, че конституционната цел на тези консултации е да се намери изход от кризата. "Търсенето на изход не може да върви по график. Хайде всички на плаца в първия възможен момент, строева подготовка, раз-два-три и готово", заяви Иванов.
Съпредседателят на "Демократична България" коментира, че разсъждава какъв е шансът да се състави кабинет по-следващия парламент. "Това се питам. Вие виждате ли някакъв рационален процес в цялото нещо? Всеки се държи като хан Аспарух, все едно държавата започва с него. От това няма да излезе управление. Не го виждам и в следващия парламент. Та затова се чудя за по-следващия парламент", заяви още Христо Иванов.
На въпрос дали "Демократична България" ще се яви заедно с "Продължаваме промяната", Иванов каза, че вратата е отворена за такъв разговор, но по думите му "тангото изисква двама".
Коя от парламентарно представените партии настоява за избори веднага? Четете ТУК.