Политолог за свършеното от 48-ото Народно събрание: Много искахме, но нямахме желание

03 февруари 2023, 10:35 часа • 1208 | прочитания

В 48-ото Народно събрание депутатите свършиха това, което и хората си казват в такава ситуация – Много искахме, но нямахме желание. С това мога да обобщя вчерашните декларации. Това каза в интервю за БНР политологът Георги Киряков.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

“Всички декларираха на парламентарно и на медийно ниво, че са готови на нужните компромиси, за да се състави някакво стабилно редовно управление, но в момента, в който се появяваше такава възможност, не направиха необходимото, за да се стигне наистина до тази ситуация“, казва той. И допълни: “Всеки търсеше вината в другия и го обвиняваше за тази невъзможност, като оправдаваше собствените си действия с това, че служебно правителство не трябва да има и всъщност се дава мандат на президента Радев, без това да е вярно, защото парламентът е институцията, която трябва да даде мандата през гласуване в пленарна зала на едно редовно правителство. Парламентът не дава мандат на служебното правителство, той се дава от конституционната уредба“.

ОЩЕ: Димитър Ганев: Предизборната коалиция на ПП и ДБ не решава политическото уравнение

Според него има два възможни сценария след 2-ри април. Единият е партиите да признаят пред себе си и пред обществото, че нямам как повече да продължава ситуация, в която да управлява служебно правителство, което така или иначе има краткосрочни и определени цели, примерно да произведе честни избори. Другият е да се правят пак такива тънки политически сметки, че ако направят някаква коалиция с прекалено много компромиси, това може да ги провали на местните избори през есента на тази година.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

“Говорим за партиите, които имат идеята, че трябва да направят някаква коалиция. Това важи и за възможна коалиция ГЕРБ-ДПС-БСП, ако БСП има добър резултат. И за възможна коалиция ДБ и ПП във формат, който зависи от преговорите в момента – обща парламентарна. Или пък, ако ГЕРБ има 121 народни представители, което е напълно възможно“, смята политологът.

Според него “ако се стигне до възможности за коалиции, трябва да се види какви ще са условията и от двете страни“. “Дали ще продължава да се иска главата на Иван Гешев срещу съставяне на такова правителство от страна на ДБ и ПП, дали ГЕРБ ще са склонни да се произведе някаква сериозна реформа в съдебната власт, дали някои от фигурите на ГЕРБ ще бъдат жертвани, за да се реши проблемът с корупцията, или самият Борисов ще даде крачка назад и ще каже, че е по-добре да има правителство, отколкото той да е основната фигура в тези процеси“.

“Всички прогнози сочат, че избирателната активност няма да бъде по-висока, даже твърдят, че ще бъде по-ниска от последния вот през октомври. Има някаква надежда, ако партиите успеят да представят по-интересни неща, което е малко вероятно. Твърди се също, че хартиената бюлетина ще повиши активността“, казва Киряков.

ОЩЕ: Росица Матева уверява, че ЦИК ще се справи с изборите, въпреки Изборния кодекс

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес