Подписаха споразумение за финансиране разширението на ПГХ Чирен

27 юни 2022, 12:13 часа • 1926 | прочитания

„Булгартрансгаз” и Европейската агенция по климат подписаха споразумение за финансиране разширението на ПГХ Чирен. Подписването на споразумението беше отбелязано на официална церемония в Люксембург на 27 юни в рамките на Съвета на ЕС по транспорт, телекомуникации и енергетика. Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов получи споразумението от Комисаря по енергетика на ЕС Кадри Симсон, съобщиха от „Булгартрансгаз“.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

През 2021 г. Европейската комисия включи разширението на подземното газово хранилище Чирен в 5-я списък на проекти от общ интерес за ЕС, а на 27 януари 2022 г. обяви, че е постигнато съгласие сред държавите членки за финансиране по Механизма за свързване на Европа (CEF).

Разширението на ПГХ Чирен е един от одобрените пет енергийни проекта и единственият от областта на природния газ за финансиране със средства от ЕС. Съгласно грантовото споразумение за реализацията на проекта се отпуска съфинансиране в размер до около 78 млн. евро по CEF.

Проектът цели увеличаване на капацитета за съхранение на природен газ до 1 млрд. м3 и на дневните капацитети на добив и нагнетяване до 8-10 млн. м3/д.

Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство

Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов

Г-н Малинов подчерта, че разширението на ПГХ Чирен е в синергия с терминалите за LNG в региона, в т.ч. терминала в Александруполис, в който Булгартрансгаз участва с 20% от акционерния капитал на проектната компания Газтрейд С.А.

Според изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД съчетанието на проекта със значителните капацитети за пренос в точките на свързване със съседните страни обуславя важността на хранилището в регионален аспект и потенциала за ръст на услугите по пренос и съхранение на газ на чисто търговска основа. От съществена важност е и възможността за търгуване на количествата за добив и нагнетяване на платформата на „Газов хъб Балкан“ ЕАД.

Целевите параметри за разширение на хранилището ще бъдат постигнати чрез изграждане на надземни съоръжения, сондажи и газопровод с дължина около 45 км.

Избраният подход за реализиране на проекта за разширение на хранилището позволява нормалната му експлоатация през целия период на планираните дейности до въвеждане в експлоатация на новата инфраструктура. Планира се поетапното въвеждане в експлоатация на инфраструктурата да завърши до края на 2024 г.

Още: Политолог каза ще подкрепи ли ДПС на Доган вота на недоверие

Още: "Посочете ми кой е кадър на Пеевски?": За Ангелов ДПС-ДПС ще са проруски, ако се оттеглят от мнозинството

Разширението на Чирен е от първостепенна важност не само заради ролята си на източник на газ при прекъсване на доставките. В тази връзка плановете за динамично развитие на газовата инфраструктура в региона обуславят необходимостта от съответстващото развитие и разширение на ПГХ „Чирен“. Наличието на достатъчен капацитет за съхранение и съответно за добив и нагнетяване на газ е от ключово значение за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници на природен газ, включително на LNG.

Новите технически параметри на ПГХ Чирен ще имат принос за изпълнението на ключови общоевропейски приоритети за диверсификация на източниците на природен газ, гарантиране на сигурността на снабдяването, осигуряване на допълнителна гъвкавост, повишаване на пазарната интеграция и стимулиране на конкуренцията.

Проектът за разширение на ПГХ Чирен е в унисон с политиката на Европейската комисия по отношение на повишаването на енергийната устойчивост, представена чрез плана REPowerEU.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес