Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плащаме повече пари за религиите, без да се спира и чуждото им финансиране

21 декември 2018, 14:00 часа • 3167 прочитания

Парламентът одобри промени в Закона за вероизповеданията, според които държавата предоставя на регистрираните вероизповедания субсидия на базата на резултатите от самоопределилите се лица към съответното вероизповедание. Отпуснатата сума ще бъде по 10 лева на мирянин, а за такъв се счита всеки, който при последното национално преброяване (бел. ред. - от 2012 година) се е определил за вярващ и последовател на дадена религия.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Сумата представлява основата на договорката между лидера на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и председателя на ДПС Мустафа Карадайъ по Закона за вероизповеданията, още преди той да мине на второ четене. За вероизповедание, на което е определена субсидия в по-малък размер от размера, който се полага съгласно определения критерий /не по-малко от 10 лв. на глас/ държавната субсидия не може да бъде по-малка от 15 млн. лв.

Този и предходният текст скараха патриотите и ГЕРБ. "Обединени патриоти" напуснаха пленарната зала след като техните искания бяха отхвърлени.

"Подчинихме се на инерцията и даваме милиони на вероизповеданията", обясни в кулоарите Искрен Веселинов. ОП са против вероизповедание да взема пари от Турция, което и притеснява патриотите. "Не можем да раздаваме държавни милиони и да не искаме насреща никакво отговорно поведение и да няма забрана за финансиране отвън. Сега даваме милиони, а същевременно вземат и от Турция, на кого ще бъдат лоялни тези хора", попита риторично Веселинов.

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Според него позитивното в закона е, че чуждите духовници ще съгласуват присъствието си в България с дирекция Вероизповедания.

"Излязохме от залата, защото не искаме да участваме в уговорен мач", ядоса се и Валери Симеонов. Той критикува поведението на левицата, която стояла встрани от казуса. "Ние имаме едно малцинство, с което нищо не можем да променим, затова напуснахме залата", коментира лидерът на НФСБ. Той е недоволен и че няма да се върнат вакъфските имоти.

Припомняме, че в Народното събрание бяха внесени два законопроекта, като единият законопроект за вероизповеданията е съвместно от ГЕРБ, БСП и ДПС, а другият от Искрен Веселинов и група депутати от ОП.

Досега имаше таван на държавната субсидия за религията - не повече от 15 млн. лева. В стария проект бяха предвидени пари само за двете религии с най-много последователи - православните християни и мюсюлманите. След редакцията на законопроекта са заложени и средства за останалите - протестанти, католици, грегорианци и други, които бяха пренебрегнати в предходния. Сумите за тях ще се определят всяка година със Закона за държавния бюджет.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Старият вариант на проекта за изменение на Закона за вероизповеданията предвиждаше от бюджета да се плащат около 16 млн. лв., сега с новите редакции сумата набъбва над 3 пъти. Има и вратичка за отпускане на допълнителни пари над годишната субсидия, ако има обществен интерес за това.

Държавата и общините при възможност ще подпомагат изграждането на гробищни паркове на съответните вероизповедания чрез безвъзмездно предоставяне на поземлени имоти - държавна или общинска собственост, за тази цел.

Духовните училища от системата на предучилищното и училищното образование, както и висшите духовни училища, може да се финансират от регистрираното вероизповедание, по чието искане са открити. Финансирането е за издръжка на дейности по обучение, за стипендии на учениците, за ученици, настанени в общежитие и за поддръжка на материалната база. МОН чрез своя бюджет може да финансира и утвърдени от него образователни програми, които вероизповеданията да осъществяват извън училищната среда.

Максималните размери на основните месечни заплати, които се изплащат от държавната субсидия на свещенослужителите и служителите на религиозните институции, с изключение на заплатите на лицата в ръководните органи на вероизповеданията, не могат да надвишават средната основна месечна заплата за педагогически специалист.

Вероизповеданията могат да организират публична дейност извън молитвените си домове като в тези случаи не могат да бъдат използвани технически средства или звукови устройства, служещи за увеличаване силата на звука, освен при провеждане на обществени прояви.

НС прие за задграничните епархии или митрополии в диоцеза и юрисдикцията на БПЦ-Българска патриаршия, държавната субсидия да се предоставя в размери, одобрени ежегодно със Закона за държавния бюджет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес