Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Планът за възстановяване и устойчивост на България най-после стигна до ЕК

15 октомври 2021, 15:45 часа • 2955 прочитания

Европейската комисия получи Плана за възстановяване и устойчивост от България, в който страната ни иска безвъзмездни средства в размер на 6,6 млрд. евро, предаде БНР.

Българският план е структуриран около четири стълба - иновативна, зелена, свързана и справедлива България.

Предстои Комисията да даде оценката си за документа въз основа на 11-те критерия, установени в регламента. Две от основните изисквания, на които той трябва да отговаря, са поне 37% от разходите да са предвидени за инвестиции и реформи за целите в областта на климата и поне 20% — за цифровия преход.

След това Съветът на ЕС има четири седмици, за да приеме предложението на Комисията.

Европейската комисия е получила до този момент 26 плана, като е дала светлина на 22 от тях. Сега тя продължава оценката си за плановете на Полша, Унгария и Швеция.

Припомняме, че вчера служебното правителство одобри окончателно плана и документът най-после тръгна към Брюксел. 

Страната ни очаква 12,9 млрд. лева в следващите няколко години по него, като те са насочени към ключови реформи.

Най-коментираната от тях е затварянето на въглищните централи, като към момента са предложени два варианта - 2038-ма или 2040-та година

Предпочитана от България е 2040-та година, но окончателното решение първо трябва да бъде взето от парламента, припомни премиерът Стефан Янев:

„Ако може да е след 40-та година на базата на този технически анализ, нека бъде така. Нямаме нищо против и това да защитаваме, но нека да не си играем с датите, да не плашим хората. Търсим предсказуемост“.

Хора, изгубили работата си във въглищните централи, могат да намерят поприще в държавно предприятие, което предстои да бъде създадено.

Неговата цел е да подпомогне прехода от въглищната енергетика, коментира ресорният вицепремиер Атанас Пеканов.

По думите му в предложения план се защитават 59 проекта, а получените средства ще бъдат мултиплицирани многократно защото „ще активира допълнителни 8,1 милиарда лева инвестиции, което ще даде ефект върху икономиката ни в размер на 21 милиарда лева в следващите 6 години“.

В актуализацията на тазгодишния бюджет е предвиден и авансът по плана за възстановяване, като обикновено одобрението от Брюксел отнема около два месеца.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес