Управляващите от ГЕРБ имат два варианта, за да изпълнят обещанието си да възстановят преференциалното гласуване – да уважат очакваното президентско вето срещу промените в Изборния кодекс или да внесат нов закон, който да върне досегашните изборни правила. Това заяви бившият депутат и член на "Демократична България" Петър Славов пред Actualno.com.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Единият вариант е да се съобразят с вето на президента, каквото по всичко изглежда, ще има. Така ще се върне старото положение в Изборния кодекс преди всички тези скандални промени.
Другият вариант е да внесат собствен законопроект, който изменя текстовете в посока, в която гражданите го изискват – да има преференция с нисък праг и истинско машинно гласуване във всички секции", заяви Славов.
Въпреки че спорните промени, обезсмислящи преференциалния вот, вече са приети от Народното събрание и са на път да се превърнат в закон, управляващите имат възможност да ги ревизират преди предстоящите европейски избори през май.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Ако има желание и искрена политическа воля, тези намерения могат да бъдат реализирани достатъчно бързо, за да премахнат заплахата за изборния процес в България", твърди Славов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Само няколко дни, след като подкрепи поправките в Изборния кодекс, които затрудняват преференциалното гласуване и с това разгневи публичното пространство, ГЕРБ се отметна от тях.
"Ще се върне старото положение – или чрез ветото на президента, което той ще наложи и ние ще се съобразим с него, или ще се внесе спешна промяна на закона", обясни на извънредна пресконференция на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов.
Управляващите предизвикаха повсеместно обществено и политическо недоволство и бяха обвинени в тайна коалиция с ДПС. Самите ГЕРБ допълнително засилиха това мнение, след като Цветан Цветанов призна пред Нова телевизия, че стабилността на управлението зависи от подкрепата на етническата партия.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
БСП заплаши да напусне Народното събрание, ако промените не бъдат отменени, не бъде избрана нова ЦИК и не бъде въведено повсеместно машинно гласуване. Омбудсманът Мая Манолова се закани да атакува закона пред Конституционния съд, президентът Румен Радев разкритикува промените, а десните партии го призоваха да им наложи вето.
Според Славов ходът на ГЕРБ е очевиден кризисен PR, израз на притеснението на управляващите. „Цялото общество реагира изключително остро срещу това безобразие, защото беше отнета и малкото мажоритарност, извоювана в изборния процес“, обясни десният политик.
Депутатите са лишили гражданите от възможност с преференция да гласуват за кандидат, който харесват и считат, че заслужава да е на челни позиции в партийната листа, подредена в някоя патийна централа.
„Бяха приети и други много страшни промени, като вземането на решения от ЦИК с обикновено мнозинство, а не с 2/3, така че силните на деня да могат да си гласуват каквото поискат“, твърди Славов.
По думите му са гласувани доста скандални предложения, така че от ГЕРБ дължат голямо извинение на българското общество. „Надявам час по-скоро да намерят начин да оправят нещата и да възстановят старото положение в Изборния кодекс“, заяви бившият депутат.
Славов призова управляващите да въведат повсеместно машинно гласуване, припомняйки, че от 2017 г. то е задължително във всички секции според Изборния кодекс. „Независимо от измишльотините, че щели първоначално да до въведат в 3000 секции, а после в повече, те практически го отменят“, посочи той.
По думите му машинното гласуване гарантира честен и справедлив модерен изборен процес, а не такъв по правилата на 19 век – с хвърчащи хартийки и драсканици в протоколите.
Предстои ли парламентарна криза?
Според Славов парламентарната криза и предсрочните избори са неизбежни, тъй като настоящият парламент има безпрецедентно ниска обществена подкрепа – едва 8%.
„Всички неща, които направи това Народно събрание, дотолкова ерозираха доверието в тази власт и този парламент, че за мен отдавна е налице политическа криза“, заяви Славов.
По думите му парламентарно представените партии се опитват изкуствено да удължат агонията на този парламент. „Пределно ясно е, че част от присъстващите в този парламент формации няма да влязат в следващ парламент заради поведението си през тези 2 години. Те си пазят депутатските места с ясното съзнание, че следващият парламент за тях означава край“, каза бившият депутат.