„Убеден съм, че днешният ден ще остане в политическата история на отношенията между България и Гърция, той ще бъде запомнен със стремежа ни за икономическа свобода и политическа независимост“. Това обяви премиерът Кирил Петков по повод церемонията по стартиране на строителството на терминала за втечнен природен газ край гръцкия град Александруполис.
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
„Булгаргаз“ е сред акционерите в терминала, който се очаква да бъде готов до края на 2023 г. и да доставя газ до България и целия балкански регион.
Петков заяви, че е „изключително радостен“ да присъства на събитието, в което участие взеха още гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Най-сърдечно благодаря на моя колега и приятел Кириакос Мицотакис за всеотдайната политическа подкрепа – не само за този проект, а и за интерконектора Гърция – България. Това е помощ, която Гърция оказва на България в настоящия критичен момент“, каза Петков.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
„След руската инвазия в Украйна и безпрецедентния натиск, който Русия ни оказа със спирането на газовите доставки, ние, страните от свободна и демократична Европа, можем да се противопоставим единствено заедно и да водим политика по принципите на международното право. Икономическият шантаж на Кремъл срещу моята страна и страните от ЕС няма да успее. Защото ще се противопоставим и днешното събитие е доказателство за това“, заяви българският премиер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Припомняме, че в началото на миналата седмица „Газпром“ спря доставките на руски газ до България и Полша.
Според Кирил Петков терминалът за втечнен газ, който се открива днес, е „геополитически проект, който ще промени енергийната карта на целия регион“. В това отношение той е прав, защото вече се говори открито за директни газови връзки между Гърция и Сърбия и Гърция и Северна Македония. Досега Сърбия и Северна Македония получаваха газ предимно през България.
Планираният капацитет на съоръжението възлиза на 6,1 млрд. м³ годишно. Сред резервиралите капацитет е и „Булгаргаз“ с 500 млн. куб. м. годишно. През новото съоръжение Европа ще може да получава газ от различни източници, което ще допринесе за укрепване на пазара на природен газ в региона.
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
В рамките на визитата си в Гърция премиерът Петков ще инспектира изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България в района на гр. Комотини.