Премиерът в оставка Кирил Петков проведе разговор с БСП в Народното събрание заради решението за изгонване на 70-те руски дипломатически представители от България. Той отчете, че от левицата са разбрали как е било взето това решение, но призна и за своя грешка - в цялостната комуникация.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
"Тази сутрин продължихме разговора и това, което трябваше да стане ясно, бе, че няма еднолично решение. Влязохме в детайли по стъпките, които бяха взети от всички институции. Първият страх беше, че едва ли не аз съм взел нещо еднолично. Видя се, че имаме доклади още от март, имаме 3 доклада от ДАНС, междуведомствена работна група в МВнР, Съвет по сигурност с всички служби. Това даде чувство на нашите партньори от БСП, че цялата институционална машина е работила не от днес. Единствената грешка вероятно е комуникационното представяне на събитията – трябваше да излезе от институциите, които са работили по темата, а не от мен, за да не се направи грешната опорка за едноличното решение", призна Петков.
След като от БСП обявиха още вчера, че няма да преговарят за правителство с премиер Кирил Петков, министър-председателят в оставка каза, че диалогът продължава. "И преди е имало непреодолими неща, но някак сме успявали да ги преодолеем. Не трябва да изместим най-важния фокус – икономическото състояние и антикорупционната тема. Цялото внимание на обществеността се фокусира върху 70-те служители от руското посолство и наистина важните теми отиват на заден план", каза той.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Изгодно за някого е цялата тема да стане важна, много е удобно. Въпросът е да избегнем кризисна точка, която не е от чак такова голямо значение. Диалогът продължава - основните цели и рискове на държавата са много по-големи от това кои институции колко време и какво участие са взели в това решение. Не сме в нормална ситуация, а в екстремна. Информацията, която идва от нашите служби, не може да се игнорира само за да има политическа стабилност", уточни Петков.
Той добави, че в посолството на Русия остават 43-ма служители и "малко страни в ЕС имат толкова". Заяви, че решението за експулсиране на дипломатическите представители ще бъде взето от всяко правителство, щом то получи такива данни от службите, каквито неговото.
Сагата с руските дипломати доведе до политически трусове седмица след успешния вот на недоверие срещу кабинета Петков. Премиерът в оставка обяви решението заради данни от службите, че дипломатите действали срещу националния интерес. От БСП не приеха решението и реагираха остро, а президентът Румен Радев каза, че се надява Петков да има надеждна информация, за да предприеме такива стъпки.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му