Липсващата с годините визия в сектор "Енергетика" е това, което спъва изпращането в Брюксел на Плана за възстановяване и устойчивост. Тази визия не е била развивана. Единственото нещо, което е оставено, е т.нар. "Интегриран национален план за енергетиката и климата", изработен от предишните управляващи.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Това заяви пред БНТ служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Там е заложено, че в България през 2035 г. процентът на използваните въглища ще е 0, обясни той и добави, че в плана не е заложено какви ще са стъпките, които трябва да се извървят дотогава. Именно върху това Министерство на енергетиката работи много активно.
Пеканов е категоричен, че не е редно служебен кабинет да вземе съответните решения, но това ще трябва да бъде направено, за да бъде изпратен Планът за възстановяване и устойчивост.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
"По него се предвиждат 12,6 млрд. за следващите 6 години. Проектите по него трябва да започнат да се реализират. Стъпките, които сме поели, са за възобновяеми енергийни източници, които да се изграждат на пазарен принцип през следващите 5 години; за парогазова централа, която да замени една от съществуващите централи, като не е уточнено коя", добави Пеканов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Отворен остава въпросът за американските централи, договорът на които изтича през 2024 и 2026. Предстои изследване на потенциала за геотермална енергия, както и реформи, отбеляза вицепремиерът по управление на европейските средства.
Пеканов заяви, че проблемът е, че въпреки предприетите от служебното правителство стъпки, от Брюксел искат ясно поети ангажименти за затваряне на въглищните централи.
"Факт е, че има социално-икономически рискове за региона и трябва да решим, преди да обещаем, че ще закрием централите, как ще ги адресираме. Затова провеждаме срещи със синдикатите и работодателите. Имаме допълнителни средства - 1,2 млрд. евро, от Фонда за справедлив преход. За да ги отключим, трябва да имаме ясна обосновка. Но това не може да стане за ден-два", уточни той и допълни, че за момента служебното правителство не е променяло годината за затваряне на централите през 2035 г.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ