Категорично няма да подкрепим мажоритарната система с абсолютно мнозинство в два тура. Ако група граждани реши да сменим химна с "Радка Пиратка", ГЕРБ ще се съгласят ли, попита депутатът от „Обединени патриоти” Искрен Веселинов. Той обаче е съгласен да има намаление на партийната субсидия, но не от 11 лева на 1 лев, а с друга цифра, която била въпрос на дебат - по-скоро към 4 лева.
Дебатът за мажоритарния вот излиза на преден план през няколко десетилетия. Например през 1908 година се иска неговата отмяна – защото предполага корупция. Социалистическа България пък въвежда точно този модел – мажоритарен вот, с абсолютно мнозинство в два тура. Такива изборни системи има в Китай, в Иран, в такива "демократични държави", тъй като целта е да се унищожи всякаква опозиция. Само във Франция има подобна система, но там на втори тур отиват не двама кандидати, а повече. Системата е въведена, за да не се допуснат комунистите до властта. Така Веселинов изложи аргументите на коалицията "Обединени патриоти" против въвеждането на мажоритарна система с абсолютно мнозинство в два тура.
На въпрос на Нова телевизия дали Патриотите се ядосват на тази система, защото с нея няма да влязат в парламента, Веселинов отвърна, че това биха показали само едни избори, но "в никакъв случай няма да сме представени пропоционално на влиянието си".
Това е пряка демокрация, ние от ГЕРБ подкрепихме въпросите на референдума още преди да има гласуване, заяви депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. И веднага обърна темата към друг от въпросите на референдума на Слави Трифонов – субсидиите на партиите да станат 1 лев за 1 действителен глас, а не 11. Моментално Веселинов обвини ГЕРБ в популизъм, защото Патриотите искали намаляване на субсидията при предишния парламент. Не ви подкрепихме, защото се дължеше на определно мнозинство, завоалирано хвърли вина върху Реформаторите Атанасова. Тя не можа да сметне колко субсидия взема ГЕРБ годишно и Веселинов ѝ помогна – 10-12 млн. лева. Всички в коалицията на „Обединени патиоти” пък вземали малко над 2 млн. лева. Сега в ГЕРБ членският внос на месец е 2 лева, каза още Атанасова. Според статистика на Сметната палата към 2014 година ГЕРБ е вземала годишно само малко над 87 хил. лева.
Вижте ТУК КАРТИНАТА ЗА СУБСИДИИТЕ НА ПАРТИИТЕ
Относно евентуален механизъм как да се харчат субсидиите и даренията за политическите партии и засилване на одитните правомощия на Сметната палата, Атанасова определи това като „друга тема”. Тя добави, че ГЕРБ ще опита да убеди другите партии да приемат мажоритарния вот.
Това е ход, който изпълнява волята на избирателя, длъжни сме да изпълним това, което избирателя ни е казал. За вас е важно в най-голяма степен мнението на избирателя, това заяви Данаил Кирилов от ГЕРБ, който е един от вносителите на законопроекта за мажоритарния вот. Не партийния егоизъм ни води в подкрепата на резултата от референдума, уточни Кирилов пред bTV. Избирателят винаги има основание. Не приемам етикети като „популизъм“. Стриктно се придържаме към волята на избирателя и сме направили проверка дали отговаряме на трите въпроса така като бяха поставени на референдума. Ще търсим подкрепа от всички. Не изключваме и колеги от другите парламентарни групи да променят мнението си, допълни още той.
"Нашата позиция също не е мотивирана от партийна целесъобразност. Българите искат да виждат в НС хората, за които са гласували. Мажораторната система е в разрез с това. Хората ще останат разочаровани от това, което им предлага Слави Трифонов. Този вариант на мажоритарна не лекува проблемите на страната, а ги засилва, превръщайки съществуващата избирателна система в една коренно противоречаща", контрира Милен Михов от "Обединени патриоти".
Експертен поглед
"Че няма да се случи, е ясно. Нека да видим за какво става въпрос. В случая е важна волята на 1,8 млн. души Въпросът е дали са гласували 3,5 млн. и ще помоля ВАС да се произнесе по този въпрос. Този казус виси и нещата стават все по-напечени". Това заяви проф. Михаил Константинов в коментар за мажоритарната система.
"Преди да скочим на тези технически детайли, нека уточним, че такава система в Европа няма – има в някои бивши съветски републики и бивши френски колонии. В 30 държави в света има подобни системи, не същите – подобни. Всички „прогресивни“ неща, към които се стремим, вече са отпаднали! Все пак задавайте си този въпрос защо единствено там го има това нещо? 30 държави от 220 демокрации. Мали, Сенегал, Узбекистан….", изброи Константинов.
Нека да разберем защо Холандия се отказа от машинното гласуване. Не защото хакнаха системата, а защото един човек стоя осем часа пред една изборна секция в колата си и записа записите от тъчскрийновете. Не че на холандците им пука, че се знае как са гласували, коментира Константинов и машинното гласуване.
Според него при мажоритарен вот следващият парламент ще бъде разпределен така: "160-50-30 – ГЕРБ, БСП, ДПС. Не е хубаво да имате 160 мандата, много е вредно, като ги вземете ще се олеете и тогава народа ще ви махне.“