"Партия МИР си поставя за цел България да стане истински транспортен хъб". Това заяви лидерът на ПП МИР Симеон Славчев по време на кръгла маса, посветена на основния приоритет на партията - транспорт, инфраструктура и логистика.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
България и в момента е транспортен хъб, но използва не повече от 20% от потенциала му, отбеляза проф. Симеон Ананиев, преподавател във ВТУ "Тодор Каблешков" - София и водач на листата на ПП МИР във Варна. Той посочи как страната да оползотвори позицията си на естествен терминал - ако успеем да обединим дигитализацията с логистиката и даденостите, които имаме. Смяната на моделите на веригите на доставки дават възможност за 50% натоварване на капацитета на транспортния хъб, посочи професорът, а лидерът на партията Симеон Славчев допълни, че ще постигнем 100% оползотворяване когато партия МИР влезе в парламента и реално участва в процесите и изпълнителната власт.
"България има уникални дадености за съчетаване на всички видове транспорт. Тази свързаност, която МИР си поставя като цел - транспортния хъб – тя ще доведе до оптимизация на всички процеси", увери Славчев. "Рядко има държави, които да съчетават всички видове транспорт. Въпросът е кога ще бъдат свързани в обща мрежа", отбеляза той и добави, че партия МИР залага изключително на експертността, мобилността, електромобилността и инфраструктурата, която не е само наземна.
В момента няма нито план, нито реалистична представа къде да се изградят станции за електромобилите и България изостава с инфраструктурата, отбеляза той.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
МИР преди време излезе със становището, че освен да се правят автомагистралите е добре да се направят и водните магистрали, изтъкна още Славчев. "България имаше уникална поливна система преди време, която беше унищожена, разпродадена за скрап и тези, които го направиха днес имат наглостта от екрана да ни четата морал. Партия МИР ще настоява тези водни магистрали да се възстановят", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Симеон Славчев подчерта, че партия МИР държи социалното пазарно стопанство да стане икономическата основа на българското общество и изтъкна, че за да се вдигнат пенсиите, трябва да имаме работеща икономика. Правейки паралел с мотото на ГЕРБ „работа, работа, работа“, той заяви: „Ние казваме: Икономика, икономика, икономика, защото за да има работа трябва да има икономика, без икономика няма работа".
Като основен проблем в България проф. Ананиев посочи необвързването на науката с практиката и реализацията и програмите и проектите. "В България продължава да се говори за транспорт. Няма такова нещо. В света вече има две основни направления – едното вериги за доставки на стоки, другото е мобилност на хората", посочи той. По думите му, това е непрекъснат процес, в който участват различни видове транспорт и инфраструктура и най-важното - умни хора, защото всяко транспортиране поражда информационен поток, финансов и материален поток, които трябва да се управляват.
"В България фирмите в областта на логистиката са повече от 2000, но в последните години, за да избегнат опити за взимане на бизнеси и притискане, почти всички водещи имат регистрация в Германия, в Италия, т.е. логистически са намерили начин да избегнат „помощта“ на държавните структури, разбира се това се отразява върху данъците, които не се плащат в България", посочи експертът. Последният такъв пример е с пакетът "Мобилност", който успя да изкара част от българските фирми, някои от които още преди са се приеме се бяха регистрирали в чужбина, добави той.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
По оценката проф. Ананиев, България изостава с 10 – 15 години от страните в ЕС по създаване на модели за доставки на стоки и електронни документи за пътуване на граждани. "Структурите, които са на ясла нямат необходимия капацитет за развитие и от там нашите системи за транспорта - и в товарните, и в пътническите превози, не са завършени като информационни", коментира той. Професорът разказа, че от година и половина бори да се въведат билетни автомати на гарите: "Не е направен софтуера от "Информационно обслужване". Изтече срокът за доставка, доставени са 50. Не виждам друга страна в Европа, в която на гарите да няма билетни автомати". Професорът отбеляза, че за една седмица биха могли да се въведат тези автомати.
Според него основата на трите стълба на икономиката – транспорт, инфраструктура и логистика, е дигитализацията. "Ние като държава не можем да произвеждаме сериозни материални потоци, които да транспортираме, но всичко може да преминава през страната – това създава много нови работни места, много принадена стойност, банки, лихви, развитие и на социалната инфраструктура", посочи той.
Всичко е свързано в отделни системи и не може една система да се развива, независимо от другите, отбеляза професорът и подчерта, че трябва цялостно да развиваме обществото във всички области.
В следствие на пандемията, България започна да се използва като транспортен хъб - има контейнери влакове, които пристигат от Турция, от Гърция, работи се по проект за товари от Русия с контейнери и всичко това изисква дигитализирана инфраструктура и логистика, посочи проф. Ананиев. В момента международният транспорт с контейнери е в колапс и се търсят начини и пътища за превоз, отбеляза още проф. Ананиев. Според него "коридорното мислене не е добро, трябва да мислим за мрежа". Има голяма вероятност през Варна да минава товаропотокът с контейнери, съобщи още той.
Проф. Ананиев изтъкна, че имаме логистични центрове и някои от тях се явяват централни за целия Балкански полуостров с остра конкуренция със съседните страни. "Всичко трябва да се развива, да има правилна политика и да не се стига до опити на притискане на фирми, взимане на бизнес и клиенти. Такива опити имаше и част от фирмите изнесоха офисите си в други страни", отбеляза експертът.
"Трябва да изграждаме наша мрежова дигитализирана инфраструктура, за да може във всеки момент, съобразно обстановката – политическа или икономическа, при пандемии или забрани, да сме гъвкави", категоричен е проф. Ананиев. Той подчерта, че партия МИР се стреми да надгражда и отправи съвет никога да не се откриват незавършени инфраструктурни проекти. Вслушвайки се, Симеон Славчев заяви: "Партия МИР си поставя за цел да пререже лентата на транспортния хъб в България".