Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста

15 януари 2025, 17:05 часа • 1707 прочитания

Ден преди заседанието на Висшия съдебен съвет за избор на главен прокурор, народните представители приеха и на второ четене промените в Закона за съдебната власт, с които процедурата за избор на Борислав Сарафов да бъде прекратена. Това става чрез приемане на параграф в преходните и заключителни разпоредби, според който "започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват". 

Дори ВСС да гласува за избирането на Сарафов, този избор може да бъде осуетен, ако до влизане в сила на закона президентът не подпише указа за назначаването му.

По-рано днес парламентът забрани на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната власт (главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, бел. ред.). Освен това лица, които вече са заемали тези длъжности няма да могат да бъдат избирани повторно. Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре

Още 6 месеца като и.ф.

От други от приетите изменения следва, че Борислав Сарафов, който е и.ф. главен прокурор от 16 юни 2023 г., има още най-много 6 месеца като такъв . Парламентът прие окончателно, че никой не може да е изпълняващ функциите за повече от половин година. Текстът гласи, че "едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите".

Депутатите обаче отхвърлиха предложението лицата, които временно изпълняват функциите, да не могат да се кандидатират за главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС). Което реално означава, че Сарафов потенциално ще може да се кандидатира наново за главен прокурор. Още: Прекратиха процедурата, за да се отърват елегантно от Борислав Сарафов: Говори адв. Емил Георгиев (ВИДЕО)

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да прави предложение до президента на България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор. В гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението, записаха в закона депутатите. Още: "На някого не му е харесала съдебната реформа": Ивайло Мирчев за преговорите за кабинет без ДБ

Без двойно мнозинство

Отхвърлена беше и идеята за въвеждане на двойно мнозинство за избор на председатели на ВКС и ВАС. Предложението на Александър Рашев и Николета Кузманова от „Има такъв народ“ за отпадане на този текст от измененията беше подкрепено от 174 депутати в пленарната зала, 54 бяха „против“ и един се въздържа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес