Важни решения очакват депутатите на пленарното заседание днес, 3 септември, предаде БГНЕС.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Официално се очаква дали ще бъдат обявени поне 120 подписа в подкрепа на проекта за нова конституция на ГЕРБ и отваряне на процедура за дебат за свикване на Велико народно събрание. Късно следобед вчера ГЕРБ и ВМРО обявиха, че са постигнали съгласие и би трябвало да са осигурени 120 подписа.
Работният ден народните избраници ще стартира с дебат по поредните промени в Изборния кодекс, свързани с машинно гласуване, каквото трябва да се проведе на следващите избори, когато и да са те. Законопроектите са два – на ГЕРБ и ДПС, а новите текстове ще бъдат гласувани на първо четене в пленарната зала.
Управляващите от ГЕРБ предлагат да има минимум едно устройство в секциите с над 300 избиратели, но всеки сам да избира как да упражни правото си на глас – на машина или с хартиена бюлетина. Управляващите предлагат още в кодекса да бъде разписана и специална глава, предвиждащи смесена система при вота за Велико народно събрание – 200 депутати да се избират пропорционално, а останалите 200 мажоритарно.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Отговорността за организираното машинно гласуване пък управляващите прехвърлят изцяло на ЦИК, срещу което преди няколко дни възрази председателят на изборната комисия Стефка Стоева, която подаде оставка. Макар и формално да депозира лични мотиви за напускането на поста, стана ясно, че тя е настоява закупуването на машините да се извърши от държавата, в лицето на изпълнителната власт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Оттеглянето на Стефка Стоева от поста също трябва да бъде формално одобрено от депутатите в пленарната зала, като все още няма внесена кандидатура за неин наследник. По правило нейните функции би следвало да се поемат от един от заместниците ѝ.
В рамките на заседание депутатите трябва да гласуват и оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов, който се оттегли от поста на 26 август, без да обяви мотиви за това. Предложението на управляващите е той да бъде наследен на поста от досегашния му заместник и бивш районен съдия Десислава Ахладова.