Българо-македонската комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между двете държави, прекъсва работата си заради изборите на 12 април в Северна Македония. Решението е дошло след настояване на експертите от южната ни съседка. То е и част от поведението на тяхната комисия, която от няколко заседания деонстрира абсолютно нежелание да се работи. Това каза проф. Кирил Топалов, член на комисията и бивш посланик на България в Северна Македония пред BTV.
"Те предложиха и те наложиха, че Комисията трябва да спре да работи, защото са в предизборен период, за тях явно въпросите са политически и те се съобразяват с политическата конюнктура в страната. И до май месец няма да заседаваме", коментира още проф. Топалов, който е член на комисията и бивш посланик на България в страната.
До предсрочните парламентарни избори в Скопие се стигна, след Френското вето на дата за начало на преговори за присъединяване на страната към Европейския съюз. "България направи всичко възможно, и невъзможното дори, да помогнем на република Северна Македония да тръгне към НАТО и ЕС, но там настроенията са други. Ние се оказваме най-лошите и сме виновни за това, че Макрон не им даде път", отбеляза проф. Топалов.
"Нашата политика за Западните Балкани постави въпроса за Северна Македония. Дори посещението на папата беше също в духа на тези нови отношения - по специално позицията и политиката на България спрямо Северна Македония. За да посети и Скопие, във Ватикана са напълно наясно, че ние с македонците имаме сложна история", посочи той."Вероятно причината папата да посети Северна Македония беше и позицията на премиера Бойко Борисов, който каза при последното си посещение във Ватикана по повод Кирил и Методий, че ние много бихме искали, много бихме молили вие да посетите и Македония. И тогава папата направи жест. Извади едно тефтерче и записа нещо и го прибра в джобчето си, което означаваше, че взима сериозно това предложение, т.е. ние дори и папата им докарахме", разкри професора, който е бил и част от делегацията тогава.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Днес президентът на Северна Македония посочи пред местната "ТВ24", че преговорите по общата история между двете държави вървят бавно, но че България по никакъв начин не пречи на страната му. Малко по-рано той заяви "България ни измъкна от тоталната изолация. Никола Груевски възстанови най-мрачната антибългарска пропаганда на бивша Югославия. Истинско историческо отклонение беше наследникът на ВМРО да се чувства по-близък до Белград, вместо до София. Липсата на пътна инфраструктура между София и Скопие ни пречи да излезем от тази мъгла и да осъзнаем и осмислим историческите факти. В Скопие имате десетки сръбски медии и нула български. Не искам и да чувам за някаква 4-та Югославия." Цялото интервю на президента Стево Пендаровски можете да видите в ТАЗИ СТАТИЯ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Според проф. Топалов това трудно ще се промени, защото от 75 години в Северна Македония растат поколения, които методично и системно са обработвани в антибългаризъм."Първото изречение в техните учебници в урока за България е: "Бугарите са номадско племе, занимавало се с грабителство, по произход турко-татаро-монголи. В едно изречение 4-5 неща: "племе, а не народ, грабители, номади, турци, татари и монголи". Как искате обществеността на Северна Македония да бъде склонна и готова да приеме някои неща, които трябва да приеме?", пипота той.
За сметка на това македонците приемат твърдите условия на Гърция, които не позволяваха да се наричат Македония, а Скопия - което значи Скопито, обясни професора. Причината - Гърците не са им братовчеди, от там идва всичко. "Ние гледаме на населението в Северна Македония като на народ, с който сме имали до преди 75 години обща история. Това е записано и в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни, който нито комисията (която е създадено заради Договора) спазва, нито като чели и на политическо ниво имат желание да спазват. Политиците показват, че имат желание да го спазват. Но на практика не се прави нищо, за да се промени мисленето на тяхната общественост", коментира още Топалов.
След едно от последните заседания на общата комисия, стана ясно, че експертите не могат да постигнат съгласие по отношение на историческата личност на Гоце Делчев. За момента той се оказва препъни камък в работата на експертите.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
"От нашата комисия и нашата работа се интересуват 1-2 телевизи. В Република Македония всички медии и всички телевизии и политически организации се занимават. Включително и председателят на тяхната академия на науките се изказа в интервю - "Гоце Делчев. Какъв българин е Гоце Делчев? Той е роден в Кукуш. Кукуш не е в България." Председателят на Академията, той трябва да прочете учебник от 3ти клас, за да види, че Кукуш е бил населен почти на 90% от българско население.", каза проф. Кирил Топалов.