Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ПП-ДБ искат обезщетенията при пенсиониране да останат, но при едно условие

09 февруари 2024, 19:17 часа • 34894 | прочитания

Обезщетенията при пенсиониране трябва да останат, но трябва да има някаква разумна граница, над която те да не могат да бъдат надскачани, заяви народният представител от “Продължаваме Промяната - Демократична България” Димитър Найденов в предаването “Пресечна точка” по Нова телевизия във връзка с внесения законопроект за поставяне на таван на изплащане на заплати накуп при пенсиониране.

Още: Атанас Пеканов: Пътят на България е само един - към пълна интеграция в Европа

Още: СДС за Радев: Сутрин слуша "Ода на радостта", вечер иска референдум за еврото

По думите му сегашният закон не поставя никакво ограничение, а бонусите могат да достигат до огромни суми. “Да си представим как държавен служител излиза в пенсия с 500 хил. лева от заплати накуп и как изглежда това в очите на друг бивш държавен служител, който не е имал такива бонуси. Има огромна диспропорция”, коментира депутатът.

Още: ПП-ДБ иска спиране на огромните бонуси при пенсиониране в държавните фирми

Найденов заяви, че когато става въпрос в частна фирма, работодателят сам определя какво да бъде обезщетението на базата на наличните средства, спазвайки поставения в Кодекса на труда минимум за стаж във фирмата. Когато предприятието е държавна, общинска или публична собственост, работодателят разполага с държавни средства и чрез колективни договори се постигат огромни обезщетения. ”Независимо, че някои дружества печелят повече, това си остават държавни средства, а разходването им по този начин в раздаване на безлимитни бонуси при пенсиониране се отразяват пряко на бюджета”, допълни той.

Още: Илияна Йотова: Много силно решение на президента Радев - трябва референдум за еврото

Още: Доц. Борислав Цеков: Искането на Радев за референдум за еврото е противоконституционно

Димитър Найденов посочи, че внесеното предложение от ПП-ДБ е да могат да се получават максимум 12 заплати, което е двойно повече в описаното в Кодекса на труда за продължителна служба в едно дружество. И обясни, че тези средства могат да отидат в образованието, в повишаване на пенсиите, в повишаване на жизнения стандарт на цялото българско общество, а не “при една шепа хора”.

За ротацията

По темата за предстоящата правителствена ротация, Димитър Найденов заяви, че когато едни предварително сключени договорки имат нужда от корекция, трябва да се обсъдят на масата на преговорите, а не пред камери. Той допълни, че правителството “Денков-Габриел” е постигнало неочаквани успехи, което стимулира народните представители да го подкрепят.

Още: "Противоконституционен и противозаконен": Юрист обясни подробно защо не може да има референдум за еврото

Още: Росен Желязков: Радев чертае бъдещия си политически проект в надпревара с "Възраждане"

Още: Дончев: Направихме компромис, а сега имаме ново предложение, което бих нарекъл нахално

“Големите национални цели пред страната са съдебната реформа, влизането в Шенген и по суша и членството в еврозоната от 1 януари 2025 г., което е възможно. За да станат тези неща обаче, трябва да се приемат пакет от закони, за което е необходим парламент, и редовно правителство, което да поддържа заложените цели”, каза Найденов.

Още: Слави Трифонов подкрепя референдума за еврото: Има отговор и за правителството

Още: Вече има политическо мнозинство срещу референдума за еврото на Радев (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес