Много сериозна роля се оказва, че ще има главният прокурор на България по отношение на евросредствата, които трябва да дойдат за възстановяване на страната ни. Припомняме, че става въпрос за 12 млрд. евро.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
На страница 192 от предадения от България в Брюксел план, в графата за борба с корупцията, е записано следното:
2. Повишена отчетност на главния прокурор и неговите заместници
2.1 Въвеждане на задължение за главния прокурор да отговори на поставените по доклада за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика въпроси, постъпили в хода на общественото обсъждане на доклада.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Това е изключително сериозна заявка, защото към настоящия момент този доклад не се подлага на обществено обсъждане, той се внася в парламента, който трябва да го одобри, но това е на практика формална процедура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Сега главен прокурор е Иван Гешев, а неговият мандат изтича през 2027 година. Но коронапарите от ЕС би трябвало да дойдат и да бъдат реализирани в голяма степен преди това.
В документа, пратен в Брюксел, е записано още, че Законът за съдебната власт ще бъде променен в частта за правомощията на главния прокурор и те ще бъдат приведени в съответствие с Конституцията, коментира в. "Сега".
Освен това, в раздела на плана, озаглавен "Справедлива България", е предвидено "въвеждане на ефективен механизъм за търсене на отговорност от главния прокурор и неговите заместници чрез създаване на гаранции за практическа, институционална и йерархическа независимост на разследването срещу тях". Става въпрос за следното - регламентация на временно отстраняване от длъжност на главния прокурор и заместниците му в случай на образувано наказателно производство срещу тях; гарантиране за независимо назначаване от Висшия съдебен съвет на висши прокурори и следователи, определени ад хок на случаен принцип, които да проведат разследването; създаване на гаранции за кариерна стабилност и независимост на прокурора, разследвал главния, включително назначаването му като върховен съдия след края на процеса.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
В плана е предвидено е главният прокурор да не може да надзирава законността и да дава методически указания по актовете по разследването срещу него. Това в момента е право, дадено му от Конституцията. Освен това за времето на разследване срещу главния прокурор и неговите заместници, срещу разследващия няма да може да бъде образувано дисциплинарно производство или за действия по това разследване той няма да носи дисциплинарна отговорност. Също така докато не изтече мандатът на главния прокурор, магистратът, който го разследва, няма да бъде атестиран.
В плана се предвижда въвеждане на съдебен контрол върху постановлението на прокурора за отказ да образува наказателно производство; намаляване на формализма в съдебната фаза, който води до неоправдано забавяне и неефективен процес. Друга идея е пострадалият от престъплението и подателя на даден сигнал до прокуратурата да иска ускоряване на наказателното производство и преди повдигане на обвинение.
Всички тези мерки обаче следва да минат през законови промени, а за да има такива, трябва да работят парламент и редовно правителство.