Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ДПС поискаха изслушване на синдиците на КТБ и обвиниха Прокопиев в медиен монопол (ВИДЕО)

26 януари 2022, 11:13 часа • 9860 прочитания

ДПС предлага на следващо заседание на бюджетна комисия да бъдат изслушани синдиците на фалиралата банка КТБ.

"Установихме, че Сметната палата в годишната си програма е включила одит за законосъобразност на Фонда за гарантиране на фондовете. Предлагаме той да се разшири и към работата на синдиците на КТБ", посочи на брифинг в парламента депутатът от групата Йордан Цонев.

"Освен всичко друго продължават и спекулациите относно фалита на банката на медиите около олигарха Иво Прокопиев, въпреки че по тази тема имаше редица разследвания, включително и анкетна комисия на парламента, както и международно разследване на групата "Алекс партнерс".

Те категорично установиха, че фалитът се дължи на това, че банката е била конструирана като финансова пирамида от нейния собственик Цветан Василев'', коментира Цонев.

"Един медиен олигарх има монопол върху медиите в България. Практиката да се нарушават законите в държавата, са стотици и хиляди. За тези хора няма законност. Това, което правим и ще продължим да правим, е да осветляваме тези закононарушения, посочи друг депутат от ДПС Хамид Хамид.

Припомняме, че банката затвори през юни 2014 г., а на 6 ноември БНБ отне лиценза на КТБ за извършване на банкова дейност, с мотива, че банката е нарушила закона, като непряко е финансирала плащанията по кредити към самата нея. На 4 декември 2014 г. Фондът за гарантиране на влоговете започна изплащане на гарантираните влогове на вложителите в КТБ.

По информация на Mediapool Сметната палата вече е започнала одит на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, под чийто надзор работят синдиците на фалиралата банка. И също, че липсата на публични изяви както от страна на синдиците, така и от фонда води до съмнения за техните действия.

Вчера пред Actualno.com депутатът от "Демократична България" Мартин Димитров разкри, че управляващата коалиция подготвя външен одит на несъстоятелността на фалиралата КТБ.

По думите му още по време на коалиционните преговори е било решено такъв одит да бъде реализиран, но все още не са ясни детайлите как ще се случи това. "Важно е да има такъв одит, защото не ми се иска темата КТБ да бъде заметена, какъвто опит беше направен от предишното правителство", каза той, като изтъкна, че трябва да изяснят всички лица, включително политиците, които са замесени във фалирането на банката.

Обвинението по делото, внесено в съда се състои от над 10 000 страници и бе съпроводено с цветущи коментари от страна на тогавашния ръководител на специализираната прокуратура Иван Гешев.

Въпреки дългогодишното партньорство на Цветан Василев с Делян Пеевски и директни препратки към името на втория в много документи на КТБ, прокуратурата не разследва негова връзка с фалита. На въпроса дали името на Пеевски фигурира в дългия текст, Гешев отговори, че имената на Путин и Обама също ги няма в текста.

През декември в отговор на въпрос на Мартин Димитров вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев даде справка за авоарите на фалиралата банка. Те са по данни на синдиците на институцията. Според тях за близо 7 години те са успели да възстановят 1.25 млрд. лв., което представлява 25% от загубените пари в банката. По-голямата част от разпределените пари - 928 млн. лв., всъщност отиват във Фонда за гарантиране на влогове, който изплати защитени влогове за 3.7 млрд. лв.

В списъка с големите незащитени вложители обаче фигурират "Топлофикация-София", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", ББР, БЕХ, НЕК, АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", НКЖИ, както и държавни ведомства като Агенцията за приватизация и Агенция "Дипломатически имоти". Всички те до момента са получили не повече от 20% от спестяванията си в банката.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес