Политическите формации, които влязоха в този парламент, имат много сложна задача и мисля, че не бяха на нивото на избирателите, за да я решат. Това каза бившата дясна ръка на Ахмед Доган – Осман Октай.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Според мен ръководството на ГЕРБ подходи сериозно и направи всичко възможно, за да води разговори за съставяване на парламент. Държавата има неотложни задачи – КТБ, еврофондовете, бюджета. И бягството на парламентарните групи е непоемане на отговорност – всички са съгласни, че трябва да има правителство, а не искат да са в него, заяви Октай.
Ако няма съгласие за правителство, най-добре е да има предсрочни избори възможно най-бързо. Вариант е да се даде допълнителен мандат на този служебен кабинет, който да изпълни програма с 5-10 пункта, за които трябва парламент, смята Октай.
Според бившата дясна ръка Бойко Борисов е готов да поеме отговорност, но иска поемане на отговорност и от всички останали в парламента. В разговорите сега видях много провокации – само „Патриотичният фронт” се държа отговорно, като още при първата среща с ГЕРБ дойдоха и Валери Симеонов, и Красимир Каракачанов. Приемам като провокация присъствието на Трайчо Трайков в преговорната група на Реформаторския блок, провокация беше и присъствието на Светлин Танчев в групата на „България без цензура”.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Самият Октай добави, че е имало твърде много публичност и говорене по медиите относно преговорите за правителство. Публичността подсказва остри думи, които могат да провалят сформирането на избори. Изказванията на всички, извън ГЕРБ, бяха провокативни – те не излязоха от предизборната кампания и агитация. Всички си държат на своето, на своята програма. Дори ГЕРБ да имаше самостоятелно мнозинство, трябваше да има консенсус по ключови задачи. А поведението на „Патриотичния фронт” ми напомня 90-те години, когато ДПС влезе в управление със СДС (бел. ред – правителството на Филип Димитров) и след 10 месеца кабинетът падна, защото нямаше подписано коалиционно споразумение, подчерта Октай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Бившата дясна ръка счита, че Борисов е направил силен ход с предложението си Михаил Миков да стане председател на Народното събрание. Така Борисов показа, че БСП е слаба и разединена - по-добре за самата БСП беше Миков да приеме, дори по-късно да се окаже така, че той не е председател, смята Октай.
Ако до сряда, 29 октомври, не видим воля за сформиране на Бюджетна комисия, значи ни чака хаос, завърши бившият депутат на ДПС.