Изцяло машинно гласуване, без хартиени бюлетини, след евровота в края на месец май и местния вот през тази есен т.е. от 2020 година - това реши на второ четене парламентът с поправка в Изборния кодекс.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Машинното гласуване се превърна в поредна тема на караници, нападки и витиевати обяснения при множеството промени в Изборния кодекс, които се приеха през днешния 14-ти февруари.
Основният сблъсък беше ГЕРБ – БСП, като той се съсредоточи върху това възможно ли е всъщност да се изпълни взетото преди часове решение на ниво "правна комисия" и сега потвърдено в пленарна зала - да има най-малко 3000 секции с машини за гласуване за евроизборите в края на май, 2019 година и най-малко 6000 секции с машини за гласуване за идващия местен вот през есента на 2019 година. Иначе основата на решението на комисията беше да се въведе изцяло машинно гласуване в България от 2020 година, като хартиени бюлетини се ползват само в райони с под 300 избиратели, в секциите в лечебни заведения, домове за стари секции, кораби и секции извън страната - нещо, което в крайна сметка беше прието.
Първата основна теза на БСП беше следната – как ще се приеме такова нещо, след като досега ЦИК се оправдаваше, че не може да осигури толкова машини. Беше даден и пример с едно от експертните обсъждания с ЦИК – искаме да полетим в Космоса, но не можем. Пламен Христов от "Воля" пък се усъмни, че машините щели да остареят и призова да се мисли за електронно гласуване, докато от ГЕРБ бяха категорични – машината е с една ролка, няма флашка, не може да се хакне. Христов обаче опонира – щом има тъчскрийн, устройството не е механично, такива са само пишещите машини, на които сигурно работите вие.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Бившият икономически министър от кабинета "Орешарски" и депутат от БСП Драгомир Стойнев обаче зае позицията – трябва изцяло машинно гласуване веднага, за да няма невалидни бюлетини. Той не се усъмни, че може да има 3000 машини за евроизборите и 6000 за местните избори, но попита къде ще се разполагат, защото в най-малките населени места ставали най-големите далавери. Георги Свиленски от БСП пък попита как на правна комисия по обяд влиза доклад от ЦИК за възможност за 1000 машини, а се излиза с 3000 машини. Колегата им Таско Ерменков обаче смело обяви, че ако бъде прието да има машини за гласуване, ГЕРБ нямало да може да се възползват от поправки като да има обикновено мнозинство при решение на изборни комисии, защото това значело мнозинство на управляващите без ограничения, както и да няма касационно обжалване на решения на изборни комисии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Не се мина и без модерната напоследък размяна на реплики какво е диктатура, кой я прилага и т.н. Тук блесна Тома Биков, който попита как при сегашния "авторитарен" режим има такъв опозиционер като Корнелия Нинова да казва как ще се фалшифицират избори, а не е имало такъв опозиционер по времето на Тодор Живков.
Интересен факт е, че ЦИК вече е задължена да приеме пътна карта за експериментално електронно дистанционно гласуване до 31 март, 2020 година. А председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов похвали приложението за електронно гласуване на "Да, България", с което беше избран техният кандидат за общата евролиста на "Демократична България" - Стефан Тафров.