България блокира Северна Македония за начало на преговори за членство в ЕС, съобщи на брифин вицепремиерът Екатерина Захариева след днешния Съвет "Общи въпроси".
"Можем да одобрим преговорната рамка с Република Албания, но България на този етап не може да подкрепи тази за Северна Македония. Току-що приключи разглеждането на точка "Разширяване". Подчертавам, че по тази точка на днешния съвет решения не могат да се вземат. Тя беше включена като представяне на актуална информация от страна на Германското председателство и обсъждане за състоянието на преговорната рамка за Република Северна Македония и Албания. Изразих позицията на Република България, че ние можем да одобрим преговорната рамка с Република Албания, тъй като считаме са изпълнили голяма част от условията, които бяха поставили от решението от март месец. България на този етап не може да подкрепи проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония", допълни още Захариева. Министърът изтъкна, че предложеният за приемане проект не отразява българските искания.
Това означава, че България не е одобрила текстa на преговорната рамка между Северна Македония и ЕС на онлайн срещата на външните министри на страните членки.
Документът задължително трябва да бъде одобрен от всички страни членки, за да има политическото решение за започване на преговори за присъединяване и първа междуправителствена конференция.
Българската позиция е, че Северна Македония към момента не изпълнява Договора за добросъседство от 2017 година.
Припомняме, че на 13 ноември на извънредно видеоконферентно заседание правителството одобри българската позиция относно преговорната рамка за еврочленството на Република Северна Македония в ЕС. Преди дни министър Захариева подчерта, че България казва „не“ на преговорите, а не на членството на Северна Македония в ЕС. България винаги е била добре настроена към Северна Македония, във всички трудни моменти до сега сме подавали ръка, заяви министърът. "Ще продължим да им помагаме и да подаваме ръка. Не изпълняват договора за добросъседство с България от 2017 г., продължава цялата им външна политика да е базирана на омраза към съседна държава и към нейния народ, така че няма как ние на този етап да кажем „да“", каза тя. „Никой не им оспорва правото да се самоопределят и да наричат езика си както искат, но не сме съгласни това право на самоопределяне да бъде основано на омраза, кражба на история и отричане на България и българското. Както са тръгнали, ще започнат да отричат и съществуването на българска нация", според външният ни министър.