Предстоят законодателни промени в Наказателно процесуалния кодекс (НПК), които да подобрят разследването на МВР. Това стана ясно след обсъждане в парламентарната вътрешна комисия на дейността на МВР по разследване на престъпления и необходимостта от промени.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
"Ще съберем допълнителна информация, за да може да формулираме законодателни промени в НПК, които да доведат до по-добра ефективност в работата по разследването, защото 30%, грубо казано - брак, е лошо", каза пред Actualno.com след заседанието председателят на комисията Атанас Атанасов.
По думите му, основният проблем е че на практика разследващите полицаи са претоварени от работа, докато в същия момент следователите, които са част от прокуратурата бездействат. "Това изисква промени в НПК за прехвърляне на компетентност, т.е. една част от делата, които сега се разследват от разследващи полицаи, да бъдат прехвърлени като разследване на следователите", каза Атанасов.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Отделно вътре в самата система има нужда от фини настройки по отношение на общата работа между оперативните служби и разследващите полицаи, коментира още той.
Целта е да се подобри ефективността на работата при събирането на доказателства в досъдебната фаза на разследването от МВР. Това няма отношение към съдебната реформа в прокуратурата, уточни председателят на комисията и припомни, че за нея беше създадена специална комисия, тъй като се изисква промяна в Конституцията, докато за изменения в НПК това не е необходимо.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Атанас Атанасов отбеляза още, че доста съществени дейности на министерството са регламентирани на ниво подзаконова нормативна уредба. "Законът е толкова подробен, вътре има такива детайли, вкарали са в него през годините наредби и всякакви други подзаконови актове и са ги превърнали в законови текстове, а толкова важна дейност като разследването не е регламентирана в закона или организацията", посочи той и категорично заяви: "Това трябва да влезе в закона. Ще му търсим място".